Evinizi küften korumak için 4 ipucu

Evinizi küften korumak için 4 ipucu

Evlerinizde küf oluşumunu önlemek için neler yapılacağını uzmanlar açıkladı...

Sonbahar ve kış aylarında hava soğuduğu anda apartmanda gri, siyah veya yeşil küf lekeleri görünebilir. Küf sadece görüntü olarak değil, aynı zamanda astım veya alerji gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir. Ancak, genellikle bunu yalnızca yatak odasında veya banyoda zaten bir küf kokusu olduğunda fark edersiniz . Ancak küf ne zaman oluşur ve nasıl önlenebilir?

Küf nasıl gelişir?
Odada çok fazla nem olduğunda küf her zaman gelişir. Bunun nedeni yanlış havalandırma ve ısıtma olabilir , ancak inşaat kusurları veya kırık boruların da apartmanda küf yayılmasına etkisi vardır.

Federal Çevre Ajansı'ndan (UBA) biyolog ve küf uzmanı Kerttu Valtanen “Sadece nefes alarak ve terleyerek zaten nem üretiyoruz. Üç kişilik normal bir evde bu, günde altı ila on iki litre," diye açıklıyor ayrıca dairede çamaşır kurutmaktan , duş almaktan veya yemek pişirmekten kaynaklanan nem vardır . Bu nem uzaklaştırılmazsa, odanın soğuk duvarlarında ve köşelerinde yoğunlaşır ve bazı durumlarda masif küf gelişir. Ağır perdeler veya büyük gardıroplar da küfün hızla oluşabileceği popüler yerlerdir.

Dairede küflenmeyi önleyin: En önemli dört ipucu

Öncelikle yaşam alanında küf oluşumunu önlemek için, kiracılar ve ev sahipleri her şeyden önce bunlara dikkat etmelidir.

  1. Minimum sıcaklığı koruyun : UBA'dan kalıp uzmanı Valtanen, "Yaşam alanları için tavsiyemiz minimum 19 derecedir" diyor 16 derecenin altında küf riski artıyor. Geceleri bile oda sıcaklığı en fazla bir ila iki derece düşürülmelidir. Biyoloğa göre, ısıtma maliyetlerinden tasarruf etmek istiyorsanız , koridorları ve bitişik odaları daha soğuk bırakabilirsiniz.
     
  2. Düzgün havalandırınUtopia.de'ye göre, temel kural günde iki ila dört kez yaklaşık on dakika havalandırmaktır.  Duş alırken veya yemek pişirirken çok fazla buhar çıkıyorsa, pencereyi hemen ardından veya pişirme sırasında açmak en iyisidir.
     
  3. Açık havada çamaşır kurutmak : Elektrik masrafından tasarruf etmek istiyorsanız veya kurutma makineniz yoksa, ıslak çamaşırlarınızı balkona veya bahçeye asarak nemin hemen dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu mümkün değilse, uygun şekilde havalandırdığınızdan emin olun ve bir higrometre kullanarak nemi kontrol edin. UBA'ya göre optimum nem yüzde 40 ila 60 arasındadır. Küflenmeye teşvik ettiği için uzun vadede yüzde 65'in üzerine çıkmamalıdır.
     
  4. Mobilyaları dış duvarların önüne koymayın : Doğrudan bir dış duvara yerleştirilirse, katı mobilyaların arkasında da küf oluşabilir. Bununla birlikte, merdiven boşluğuna bakan duvar gibi soğuk bir iç duvar da mobilyaların arkasında küf oluşumunu teşvik eder. Bu nedenle, dolapları ve benzerlerini her zaman duvardan en az 10 santimetre uzağa yerleştirin veya doğrudan iç duvarlara yerleştirin.

HABERE YORUM KAT