Evden çalışmanın olumlu etkisi var: Daha az stres, daha fazla verim

Evden çalışmanın olumlu etkisi var: Daha az stres, daha fazla verim

Almanya’da korona salgını patlak verdiğinde, milyonlarca çalışan bir gecede “home office”e, yani evden çalışmaya geçiş yapmak zorunda kaldı. Şimdi ise artık kimse ofise geri dönmek istemiyor. Ancak işveren, sisteme kuşkuyla bakıyor.

Sağlık sigorta kuruluşu DAK tarafından yapılan bir araştırmaya göre korona krizinden bu yana “home office” çalışanların yüzde 76,9’u bu şekilde çalışmaya devam etmek istiyor.

Araştırmaya göre, çalışanların yüzde 21’i pandemiden önce düzenli olarak stres altında hissederken, bu oran korona krizi sırasında yüzde 15’e düştü.  Hiç veya sadece ara sıra stres altında olduğunu bildirenlerin sayısı korona zamanında yüzde 48’den 57’ye yükseldi.

Araştırma enstitüleri IGES ve Forsa pandemi öncesinde ve sırasında yaklaşık 7 bin çalışanla görüştü. Düzenli olarak evden çalışanların yüzde 56’sı ofiste olduğundan daha üretken olduklarını söylerken, üçte ikisi iş ve aile yaşamını daha iyi birleştirebildiklerini de belirttiler. 

OLUMLU TABLO 

Buna karşılık DAK CEO’su Andreas Storm, okulların ve kreşlerin kapanması nedeniyle evden  çalışan genç ailelerin daha fazla yük altında olmasına rağmen evde çalışma saatlerini daha iyi organize edebildikleri için tlakla bir tablonun ortaya çıktığını kaydetti. 

Alman Ticaret ve Sanayi Odası (DIHK) Başkanı Eric Schweitzer. Alman Basın Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, “Ancak, tüm işimizi evden yapabileceğimiz yanılgısı içinde olmamalıyız. Çoğu şirket uzun vadede bilgisayardan yönetilemez” dedi. DIHK Başkanı Schweitzer buna karşılık çalışma dünyasının bir dönüşüme uğrayacağını da belirterek “Korona öncesine asla geri dönemeyeceğiz” diye konuştu.

Ifo Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise şirketlerin yüzde 54’ü evden çalışma biçiminin kalıcı olarak artacağını varsayıyor.

+49 – BERLİN

FOTO: Sebastian Gollnow/DPA

HABERE YORUM KAT