Evde rutubet oluşumunu önlemeye yardımcı 10 ipucu

Evde rutubet oluşumunu önlemeye yardımcı 10 ipucu

Kış mevsimi ile birlikte evde rutubet oluşumu görülebilir. Basit ipuçları sayesinde bunun önüne geçebilirsiniz.

Pek çok kişi kışın ısı kaybını önlemek için evini havalandırmaz. Bu da evde küf ve rutubete sebep olabilir. Birkaç ipucu ile ısıtma maliyetlerinden bile tasarruf edebilirsiniz.

1. Yatak odasının çok soğuk olmasını önlemek için yatmadan hemen önce ve kalktıktan sonra havalandırmalısınız. Pencereyi eğik konumda tutmamalısınız. Pencere tamamen açıkken odayı yoğun bir şekilde havalandırmak daha iyidir. Tüm dairenin soğumaması için sıcak odaların kapılarını kapalı tutun.

2. Oturma odası yeterince havalandırılmalıdır. Sonuçta, çok kullanılan bu odada çok fazla nem birikebilir ve bu da uzun vadede küf oluşumuna yol açabilir. Bir odada birden fazla kişi varsa, nefes alma veya terleme yoluyla nem salınımı da artar.

3. Banyo, yüksek nem nedeniyle özellikle küf oluşumu riski altındadır. Bu nedenle duştan veya banyodan sonra hemen ve yoğun bir şekilde havalandırılmalıdır. Pencerelerin açılması nemin hemen dışarı çıkmasını sağlar.

4. Havalandırma sadece sınırlı ölçüde mümkünse (örneğin pencere olmaması veya çok küçük pencereler nedeniyle), duştan hemen sonra duvarların ve zeminin silinmesi tavsiye edilir.

5. Bodrum duvarları genellikle çok soğuktur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında mahzende küf oluşabilir. Bunun nedeni, sıcak günlerde sıcak havanın mahzene girmesi ve mahzen duvarlarında nem olarak yoğunlaşmasıdır. Bu nedenle yaz aylarında ev sahipleri bodrum odalarını mümkünse geceleri havalandırmalıdır, böylece odalara sadece az miktarda sıcak hava girer.

6. Düzgün bir şekilde havalandırmak istiyorsanız, pencereleri sadece aralık tutmakla kalmamalı, tamamen açmalısınız. Ancak kışın kaloriferleri kısmayı unutmayın.

7. Kışın ısıtılmış odaları düzenli olarak havalandırıyorsanız, tamamen soğumadıklarından emin olmalısınız. Bu nedenle pencereleri çok uzun süre açık bırakmayın ve havalandırdıktan sonra tekrar ısıtın.

8. Doğru havalandırma, her şeyden önce düzenli havalandırma anlamına gelir. Sık kullanılan odalardaki pencereler günde yaklaşık iki ila dört kez açılmalıdır. Aksi takdirde duvarlarda nem birikebilir ve küflenmeye yol açabilir.

9. Odaları havalandırmanın özellikle hızlı ve etkili bir yolu çapraz havalandırmadır. Odalar havalandırılırken, karşılıklı odalardaki pencere ve kapılar aynı anda açılır. Bu, odalardaki nemi özellikle hızlı bir şekilde dışarı üfleyen bir cereyan oluşturur.

10. Pencerelerde yoğuşma oluşursa, bu odanın düzgün havalandırılmadığının açık bir işaretidir. Pencereler düzenli olarak açılarak ve daha az ısıtılarak yüksek nem azaltılabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT