Evcil hayvan besleyenler dikkat: Almanya'da ölümcül hayvan hastalığı salgını

Evcil hayvan besleyenler dikkat: Almanya'da ölümcül hayvan hastalığı salgını

Almanya'nın bazı bölgelerinde, evcil hayvanların da ölümüne neden olabilecek Aujeszky hastalığına bağlı enfeksiyonlarda artış gözlendi.

Almanya'nın bazı eyaletlerinde Aujeszky hastalığına bağlı enfeksiyonlarda artış gözleniyor.

Tehlikeli bir hayvan hastalığı olan Aujeszky, birçok memeli hayvan için oldukça bulaşıcı. Aşağı Saksonya Eyaleti Tüketici Koruma ve Gıda Güvenliği Dairesi, sadece insanlar, primatlar ve atların bu hastalıktan etkilenmediğini açıkladı. Hastalığa neden olan virüsün, ana kuluçkasının domuzlar olduğu belirtildi.

Uzmanlar özellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvan sahiplerini, virüse karşı uyarıyor. Hastalığın, evcil hayvanların ölümüyle sonuçlanabilecek düzeylere ulaşabileceği belirtiliyor.

Virüsün çiftlik domuzlarından eradike edildiği düşünülürken, bu durum yaban domuzları için geçerli değil. Aşağı Saksonya ve Baden-Württemberg'den gelen, onlarca kent ve ilçeyi kapsayan verilere göre, enfeksiyon vakaları son yıllarda önemli ölçüde arttı.

NASIL ÖNLEM ALMALI?

Etobur memeliler, enfekte domuzlarla veya kontamine nesnelerle temas yoluyla enfekte olabilirler. Aujeszky hastalığının belirtileri, domuzlarda büyük farklılıklar gösterir. Domuz yavruları ve genç domuzlarda ateş de dahil olmak üzere ciddi semptomlar görülürken, yetişkin domuzlarda genellikle hafif semptomlar görülür.

Aşağı Saksonya Eyalet Ofisi'ne göre, evcil hayvanlarda ve diğer hayvan türlerinde aşağıdaki Aujeszky semptomları görülebilir:

- Akut kaşıntı
- Kuduz benzeri belirtiler

Enfeksiyonu genellikle, birkaç saat ila birkaç gün sonra, hastalığa yakalanan hayvanın ölümü takip ediyor.

Salgından etkilenen bölgelerde, evcil hayvan sahiplerinin, hayvanları domuzlarla temastan korumaları öneriliyor. Ormanda ölü yaban domuzu yemek dahi enfeksiyona yol açabiliyor. Ayrıca yabani domuzlardan elde edilen çiğ et veya çiğ sakatatla beslenmekten kaçınılması tavsiye ediliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT