Ette koronavirüs lokal savaşları: 600 yeni vaka çıktı

Ette koronavirüs lokal savaşları: 600 yeni vaka çıktı

Koronavirüsle mücadelede başarılı sonuçlar alan Almanya'nın başı, mezbahalar ve sözleşmeli yabancı kasaplarla dertte. Et üretimindeki hijyen sorunu enfeksiyon üretiyor.

Koronavirüs salgınını büyük ölçüde kontrol altına alan Almanya'da başarının aşil topuğunu mezbahaların oluşturduğu gözleniyor. Bir mezbahada daha yeni vakalar ortaya çıktı. DW Türkçe'nin bir haberinde, Batı Almanya'daki Rheda-Wiedenbrück kentinde Tönnies Holding'e bağlı mezbahada 657 işçide yeni tip koronavirüs Sars-CoV-2 tespit edildiği belirtildi. 

Mezbahada çalışan yaklaşık 6 bin 800 işçinin karantinaya alındığı ve virüs taşıyıp taşımadıklarının saptanması için teste tabi tutuldukları bildirildi. Virüsün yayılmasını engellemek için bölgedeki okul ve anaokullarının yaz tatiline kadar tatil edilmesine karar verildi. Şirketin hijyen kurallarına riayet etmemesinin salgının yayılmasında rol oynadığı tahmin ediliyor. 

İKTİDAR PARTİSİ TEDİRGİN

Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Meclis Grup Başkanı Ralph Brinkhaus “Tönnies Grubu'nun sahiplerinden ve yönetiminden sorumluluğu üstlenmelerini bekliyorum” dedi. Westfalen-Blatt'a konuşan Brinkhaus “Böyle devam edemez” diyerek “Halkın ve çalışanların sağlığını korumak mutlak öncelik olmalı, bilhassa da ekonomik çıkarların önünde gelmeli” diye konuştu.

Bu arada Funke Medya Grubu'na konuşan SPD milletvekili Karl Lauterbach da mezbahada yeni vakaların patlak vermesinde çalışanların maske takmamış olmasının rol oynamış olabileceğini söyledi.

SİSTEM SORUNU

Yeşiller Meclis Grup Başkanı Anton Hofreiter de olayın münferit olmadığını sorunun “bir sistem sorunu” olduğunu belirtti. Hofreiter et fabrikalarının, “çalışanların sefil bir biçimde barındırılması, kötü hijyenik ve klimatik koşullar nedeniyle” enfeksiyonlara ortam oluşturduğunu ifade etti.

Tönnies Holding tepkiler üzerine et parçalama bölümlerinde sosyal mesafeyi oluşturmak için personel sayısını azaltma sözü verdi. Şirket ayrıca mezbahanın havalandırılması ve UV ışıklarıyla ışıklandırılmasında yeni bir teknik düzenleme yapılacağını açıkladı.

Almanya'da mayıs ayında da Coesfeld kentindeki bir mezbahada 200'den fazla çalışanda koronavirüs tespit edilmişti. Almanya'daki sendikalar ve kiliseler, Rumen ve Polonyalı işçilerin yoğun çalıştığı et işleme branşında çalışma koşullarının son derece kötü olduğuna ve kısıtlı alanlarda çok sayıda insanın birlikte üretim yaptığına dikkat çekiyor.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT