Eskisi 50 kişinin hayatını kurtarmıştı: Halle'deki sinagoga yeni kapı

Eskisi 50 kişinin hayatını kurtarmıştı: Halle'deki sinagoga yeni kapı

Halle’de Yom Kippur ayini düzenlenen sinagoga yönelik ırkçı terör saldırısının üstünden 9 ay geçti. 50’den fazla insanın hayatını kurtaran sinagogun kapısı değiştirildi. Yeni kapı, usta marangoz Thomas Thiele’nin imzasını taşıyor.

Almanya’nın Halle kentinde 9 Ekim 2019 tarihinde biri bir Yahudi mezarlığı yanında, diğeri de bir dönercide olmak üzere iki kişiyi öldüren aşırı sağcı saldırgan Stephan Balliet, elinde silahı ile içeride ayin düzenlenen Halle sinagoguna girmeye çalışmış ancak kapıların güvenlik tertibatı sayesinde başarılı olamamıştı. 

Alman Basın Ajansı DPA’ya göre, Yahudi Cemaati Başkanı Max Privorozki bir anıt yapılacağını eski kapının ise bunun bir parçası olacağını belirterek anıtın olayın yıldönümine, yani 9 Ekim’e kadar tamamlanmasını planladıklarını bildirdi. 

Öte yandan aşırı sağcı sanık Stephan Balliet’ın davasında üçüncü duruşma günü salı günü Magdeburg Eyalet Mahkemesi’nde görülecek. 28 yaşındaki ırkçı zanlı cinayet, cinayet teşebbüsü dahil 13 ayrı suçla yargılanıyor. Balliet’in her iki duruşmada da pişmanlık sergilemeyen tavırları dikkat çekti. 

+49 – HALLE

FOTOHendrik Schmidt/dpa-Zentralbild/dpa

HABERE YORUM KAT