Eski Şansölye Merkel, mültecilerle ilgili verilen en büyük ödülü aldı

Eski Şansölye Merkel, mültecilerle ilgili verilen en büyük ödülü aldı

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'da yaşanan "göçmen krizi" sırasında ki çabaları nedeniyle Nansen ödülü aldı.

Euronews'in haberine göre Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Avrupa'da yaşanan "göçmen krizi" sırasında çoğunluğu Suriyeli bir milyondan fazla mülteciye ülkesinin kapılarını açmak için gösterdiği çabalardan dolayı eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bu yılki Nansen ödülüne layık görüldüğünü açıkladı.

Merkel'in ödülünü önümüzdeki hafta pazartesi günü komiserliğin merkezi olan İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenecek törende alması bekleniyor.

Ödülün bu yılki kazananını bir basın toplantısında açıklayan BMMYK sözcüsü Matthew Saltmarsh, 2015-2016 yıllarında, Merkel'in liderliğinde Almanya'nın 1,2 milyon mülteci ve sığınmacıyı kabul ettiğini belirterek "Dr Merkel küresel olarak mültecilerin kötü durumuna dikkat çekmeye yardımcı oldu" diye konuştu. 

Nansen ödülü nedir?

150 bin dolar değerindeki Nansen ödülü BMMYK'nin en büyük ödülü. Komiserlik ayrıca dört kişiyi daha mültecilerle ilgili çalışmalarından dolayı çeşitli ödüllere layık gördü.

Nansen Mülteci Ödülü mültecileri, yerlerinden edilen grupları ve vatansızları korumak için görevlerinin ötesinde çaba gösteren bireylere, gruplara ya da örgütlere veriliyor. 

1954 yılından bu yana 60 kişiye verilen ödül Norveçli bilim insanı, kaşif ve diplomat Fridtjof Nansen'in adını taşıyor. Nansen, Birleşmiş Milletler'den önceki uluslararası örgüt Milletler Cemiyeti'nde mülteciler den sorumlu ilk komiser olarak görev yapmıştı.

Ödülü geçen yıl yerlerinden edilen Yemenlilere verdiği desteklerden dolayı Yemen'deki İnsanı Kalkınma Derneği'nden Jeel Albena almıştı.

Fotoğraf: Angelo Abear - Unsplash

HABERE YORUM KAT