Erk Acerer'in saldırıya uğramasına ATGB sert tepki gösterdi

Erk Acerer'in saldırıya uğramasına ATGB sert tepki gösterdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB), gazetemiz yazarı Erk Acerer'in saldırıya uğramasının ardından ATGB, Alman Hükümeti‘ne gazeteci ve sanatçıları hedef alan infaz timi iddialarını ve bunlara karşı alınan önlemleri sordu.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB), gazetemiz yazarı Erk Acerer'e evinin önünde yapılan saldırının aydınlatılmasını talep ederek, Alman Hükümeti‘ne Almanya'da gazetecileri hedef alan infaz timleri ile Türkçe medya ve Türkiye kökenli gazetecilerin karşı karşıya oldukları muhtemel tehditleri sordu.

ATGB, Can Dündar, Erk Acarer, Ahmet Nesin, Cevheri Güven, Ferhat Tunç ve Erk Acarer'in de yer aldığı 43 kişilik bir infaz listesi ile bir infaz timinin varlığına dikkat çekti.

ATGB'nin açıklaması şöyle

"Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de alçakça bir saldırıya uğrayan gazeteci Erk Acarer olayından kısa bir süre önce Hollanda’da gazeteci Peter R. De Vries’in sokak ortasında başından vurulması, Avrupa’da özgür basına yönelik saldırıları da gündeme taşımış oldu.

Demokrasinin ve basın özgürlüğünün beşiği olarak bilinen Almanya gibi Avrupa ülkelerinde gazetecilere yönelik meydana gelen peş peşe saldırıların yankısı sürerken ortaya serilen son iddialar, tartışma ve endişeleri daha da alevlendirdi.

Gazeteci Ahmet Nesin, İngiltere, Almanya ve Hollanda'da bulunan kişilere karşı eylem yapılmasıyla ilgili bir mektubun İngiltere’de yakalandığını iddia etti. 43 kişilik bir listeden söz eden Nesin söz konusu listede gazetecilerin, subayların ve akademisyenlerin yer aldığına dair iddialara dikkat çekti.

Saldırıya uğradıktan sonra görevine dönen gazeteci Erk Acarer’in hazırladığı ancak bu hafta sunmadığı “Haber Peşinde” programının ikinci bölümüne konuk olan Artı Gerçek yazarı ve ARTI TV programcısı Ahmet Nesin’in suç duyurusu gibi iddialarına yönelik olarak Berlin’den ise henüz hiçbir açıklama gelmedi.
 

Kaynak: Birgün Almanya

HABERE YORUM KAT