Erdoğan'a l'ağım faresi' demişti... Mahkeme kararını verdi

Erdoğan'a l'ağım faresi' demişti... Mahkeme kararını verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine "lağım faresi" diyen Alman milletvekili Wolfgang Kubicki hakkında yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki (FDP) hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözleri nedeniyle yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

Hildesheim Savcılığı hakaret ve iftira davası açılması istemiyle yapılan başvuruda soruşturmaya herhangi bir gerekçe olmadığına karar verdi. Erdoğan'ın avukatı Mustafa Kaplan, Celle Başsavcılığı'na başvurarak karara itiraz etti.

Haftalık haber dergisi Spiegel, yer verdiği haberi kasım ayı tarihli savcılık yazısına dayandırdı. Savcı, söz konusu yazıda "cezai bir suç işlendiğine dair yeterli olgusal emare bulunmadığı" gerekçesiyle kovuşturmaya son verdiğini ifade etti.

Savcı yazıda ayrıca ifade özgürlüğünün Erdoğan'ın "kişisel onur hakkından" daha ağır bastığını belirtti. Erdoğan'ın Türkiye devletinin başkanı olması bakımından özel bir pozisyona sahip olduğunu, "kişiliğiyle ilgili kabul edilebilir ifadelerin sınırlarının" özel kişilere göre çok daha geniş tutulması gerektiğini belirtti.

Savcı ayrıca "lağım faresi" nitelemesi "keskin ve aynı zamanda çok abartılı bir eleştiri" olsa da, ifadenin Erdoğan'ın rolünü tasvir etmek bakımından mülteci sorunu temasıyla "tarafsız bir bağı" olabileceğini ifade etti.

Tarafsız dinleyicilerin, bu nitelemeyi "lağım faresinin sürekli olarak gizli ve yer altında hiç kimseye görünmeden çalışan biri" olarak anlayabileceğini belirten Savcı, Kubicki'nin amacının Erdoğan'ı "sırf aşağılamak" olduğunun anlaşılamadığını kaydetti.

Hildesheim Savcılığı'na başvuru, Erdoğan'ın Köln'deki avukatı Mustafa Kaplan tarafından Eylül ayında yapılmıştı. Kaplan, Spiegel'e yaptığı açıklamada, Celle Başsavcılığı'na itirazda bulunduklarını söyledi. Hildesheim Savcılığı'nın kararını eleştiren Kaplan, "Bu kararda olayla ilgisiz mülahazaların, yani siyasi mülahazaların belirleyici olduğu açıktır" dedi.

HABERE YORUM KAT