Erdoğan “Kemalizm virüstür” diyen AK Partili ismi Rektör yaptı

Erdoğan “Kemalizm virüstür” diyen AK Partili ismi Rektör yaptı

Katıldığı bir televizyon programında Atatürk'ü eleştiren Öğüt, "Kemalizm virüstür. Mustafa Kemal Atatürk şu anda olsa, bu devirde yaşasa Tayyip Erdoğan'ı desteklerdi" demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Selman Öğüt'ü atadı. Öğüt, atama kararından bir gün önce eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ofisinde çekilen bir fotoğrafı paylaşıp, Erdoğan gibi seslenerek, "Bay Kemal yeni ofisinde kabullere başlamış. İlk giden ise altılı masada oturmasına rağmen hâlâ adı bilinmeyen parti lideri ve arkadaşları" yazmıştı. Bir dönem AK Parti içerisindeki "Pelikancı grubun önde gelen isimlerinden olduğu" iddia edilen Öğüt, doçentliği döneminde TÜRKAD Başkan Yardımcısıyken, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevden alınmasının ardından Medipol Üniversitesi'ndeki görevinden uzaklaştırılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Çeşitli başmüfettiş ve müfettiş atamalarının yapıldığı kararnamede yeni rektör ataması yapıldı.

Erdoğan, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Selman Öğüt'ü atarken, İstanbul Okan Üniversitesi Rektörlüğüne de Prof. Dr. Güliz Muğan'ı atadı. Antalya Belek Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Yazıcı atanırken, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Boz atandı.

DÜN KILIÇDAROĞLU'NUN FOTOĞRAFINI PAYLAŞIP "BAY KEMAL" DEDİ

Erdoğan'ın İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörlüğüne atadığı Öğüt'ün, dün eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ofisinde çekilen bir fotoğrafı paylaşıp, Erdoğan'ın seslendiği gibi seslenmesi dikkat çekti. X hesabından 30 Kasım'da öğleden sonra paylaşım yapan Öğüt, "Bay Kemal yeni ofisinde kabullere başlamış. İlk giden ise altılı masada oturmasına rağmen hâlâ adı bilinmeyen parti lideri ve arkadaşları. Tabana dayanan siyaset yerine çıkar lobilerine bağlı siyaset yaparsanız sizi iki gün içinde unuturlar. Alında hiç var olmazsınız ama size varmışsınız gibi davranırlar" yazdı.

1701385012420-screenshot-167.jpg

BERAT ALBAYRAK GÖREVDEN ALININCA, MEDİPOL GÖREVİNE SON VERMİŞTİ

Öğüt, doçentliği döneminde Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkan Yardımcısıyken, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevden alınmasının ardından Medipol Üniversitesi'ndeki görevinden uzaklaştırıldı.

"ATATÜRK, ERDOĞAN'I DESTEKLERDİ" DEDİ

Öğüt, 2020 yılının Eylül ayında Haber Global'de Erhan Ertürk'ün sunduğu Müzakere programındaki sözleri ile gündeme gelmişti. Programda Atatürk'ü eleştiren Öğüt, "Kemalizm virüstür" dedi. Programın sunucusu Ertürk ise, "Atatürk devrimlerini tartışmaya açıyorsunuz bugün. Geri gelsin mi hilafet?" diye sordu. Bu soruyu yanıtlamayan Öğüt, "Mustafa Kemal Atatürk şu anda olsa, bu devirde yaşasa Tayyip Erdoğan'ı desteklerdi" dedi. Öğüt, yayını terk ettikten sonra sosyal medya hesabından, "Provokatörden moderatör olmaz" diye yazdı.

Metin Cihan, "Yetenekli Bay Selman nasıl doçent oldu?" diyerek wikileaks belgeleri paylaşmıştı

Gazeteci Metin Cihan, 2020 yılında "AKP içerisindeki Pelikancı grubun önde gelen isimlerinden olduğu" iddia edilen Selman Öğüt'ün doçent olma süreciyle ilgili bazı iddialarda bulunmuş ve belgeler paylaşmıştı.

Öğüt'ün 13 Ekim 2015'te, jüri üyelerinin ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın kendisini yetersiz bulmasından sonra Erdoğan'ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a gönderdiği şikâyet mailini paylaşan Metin Cihan, İleri Haber'deki habere göre, "Ekim 2015'te kendisini yetersiz bulan jüri üyelerini ve YÖK Başkanı Yekta Saraç'ı Berat Albayrak'a şikâyet ettiğini görseldeki wikileaks belgesinden biliyoruz. Sürecin devamını da araştırdım" demişti.

1701385900966-screenshot-168.jpg

Öğüt'ün şikâyet mailinde, "Şimdi aynı işkence süreci tekrardan başlayacak. Bunun müsebbibi Yekta Saraç ve ekibidir. Otomatik jüri muhabbetini çıkardılar. İlk kurbanlardanım. AK Parti iktidarından önce paraleli, masonu, ırkçısı doçentliğini jürileri ayarlayıp aldı. Yekta hoca sağolsun otomatiğe çevirdi. Hakkımı helal etmiyorum" ifadelerini kullandığı görülmüştü.

Albayrak'a şikâyetinin ardından eser inceleme kısmından geçen Öğüt'ün, mülakattan geçemediği ve bunun üzerine 'doçentlik üniversite tarafından verilsin' kampanyası başlattığı görülmüştü. Konuya ilişkin kişisel Twitter adresi üzerinden 2017 yılında paylaşımlar yapan Öğüt, "Doçentlik üniversitelere bırakılmalı hocam, profluk ve doktora gibi..." demişti.

Twitter'da kampanya başlatmasının ardından da doçent olamayan Öğüt, 2017'de kaleme aldığı bir yazısında, Cumhurbaşkanı ve dönemin YÖK Başkanı'nın kendisini desteklediğini belirtti. YÖK Başkanı tarafından doçentlik yönetmeliğinin değiştine ilişkin bilgi aldığını ifade eden Öğüt, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve ardından YÖK Başkanımız konuyla ilgili açıklama yaparak değişimin gerekli olduğunu bildirdiler" diye yazdı.

Metin Cihan ayrıca doçent yönetmeliği yasasının TBMM'den geçmesinin ardından mülakat zorunluluğunun kaldırıldığını belirtirken, Öğüt'ün Mart 2018'de sürecin tamamlanmasını beklemeden televizyonda doçent unvanı kullanmaya başladığını ifade etmişti.

"Ve nihayet TBMM'den yasa çıkıyor. Mart 2018'de Resmi Gazete'de yayınlanıyor. Tam da Selman Öğüt'ün istediği gibi eser aşamasından sonra mülakat zorunluluğu kalkıyor. Selman Öğüt sürecin tamamlanmasını beklemeden tv'de doçent unvanı kullanmaya başlıyor."

2019 yılında da Twitter üzerinden paylaşımlar yapan Öğüt, doçentlikten sonra profesör olmak için 5 yıl bekleme şartını 'garabet' olarak nitelerken, "YÖK asıl yapması gerekenleri ertelemekten vazgeçmeli" demişti.

1701386260300-screenshot-170.jpg

HABERE YORUM KAT
1 Yorum