Erdoğan, İspanya'da El Pais muhabirine sert çıkıştı: Başını sallama...

Erdoğan, İspanya'da El Pais muhabirine sert çıkıştı: Başını sallama...

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ziyareti sırasında El Pais muhabirinin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş ile ilgili soruları karşısında sert bir tavır sergiledi.

El Pais Muhabirin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş ilgili sorusu üzerine, "Bir basın mensubunun teröristleri savunması üzücü" diyerek tepkisini dile getirdi.

"Bir Basın Mensubunun Teröristleri Savunması Üzücü"

Erdoğan, "Bir basın mensubunun bu teröristleri böyle savunması bizi ciddi manada üzmektedir" şeklinde konuştu. Muhabiri uyararak, "Başını sallama, ben sallamıyorum" dedi.

"Siz Türkiye'de Yaşamıyorsunuz, Biz Yaşıyoruz"

Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti: "Siz Türkiye'de yaşamıyorsunuz herhalde? Biz Türkiye'de yaşıyoruz." Bu sert çıkış, İspanya'daki basın toplantısında büyük yankı uyandırdı.

Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında Madrid'de ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından iki ülke arasında 11 anlaşmaya imza atıldı ve ortak basın toplantısı düzenlendi.

El Pais Gazetecisinin Sorusu ve Erdoğan'ın Yanıtı

El Pais gazetesinden bir muhabir, Erdoğan'a Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tutukluluğu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının göz ardı edilmesiyle ilgili bir soru yöneltti. Erdoğan, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayarak, "Bu hukuk devletinin içerisinde kararları yargı verir; bu verdiğiniz isimlerle ilgili olarak da hukuk devletindeki yargımız kararını vermiştir" dedi.

Erdoğan, Demirtaş'ın '100'den fazla gencin ölümüne sebep olduğunu' ve 'terör estirmek suretiyle güneydoğuda ölümlere neden olduğunu' belirterek, "Sizlerin bu soruları sorması bizleri düşündürüyor. Hele bir basın mensubunun kalkıp da bu teröristleri böyle savunmuş olması bizi ciddi manada üzmektedir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yasalara ve hukuka uygun hareket ettiklerini vurgulayarak, "Osman Kavala olsun, Selahattin Demirtaş olsun, kim olursa olsun yasalar ne diyorsa yasaların dediğini biz yerine getiririz. Hukuk neyi emrediyorsa, hukukun emrettiğini bizler yerine getiririz. Ve yapılan iş, budur. Siz tabii Türkiye'de yaşamıyorsunuz herhalde. Biz Türkiye'de yaşıyoruz. Bu ciddi manada bölgedeki huzurun temini için attığımız adımlardır ve bundan sonra da böyle yürüyecektir" şeklinde konuştu.

Bu soru ve cevabın ardından ortak basın toplantısı sona erdi. Erdoğan'ın sert çıkışı ve açıklamaları, sosyal medyada geniş yankı buldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT