Erdoğan ikna edildi: Damat Mart'ta televizyonlarda

Erdoğan ikna edildi: Damat Mart'ta televizyonlarda

Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak görevden alınmasından kısa süre sonra kabinede yeniden görevlendirileceğine dair iddialar ortaya çıktı. Gelen kulis bilgileri arasında Albayark'ın Mart ayıyla birlikte televizyonlarda görmemiz sürpriz olmayacak.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın uyguladığı ekonomi politikalarını övmesi üzerine başlayan tartışmalara bir yenisi daha eklendi. 

Birgün gazetesinden Yaşar Aydın’ın kulis haberine göre, ilk etapta bir çeşit PR çalışması yapılacak. Mart ayıyla birlikte söyleşiler ve televizyon programlarında görmeye başlamamız sürpriz olmayacak.

Muhalefetin ısrarlı ‘Berat Albayrak nerede?” , “128 milyar dolar ne oldu?” soruları üzerine AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sessizliğini bozup, damadına sahip çıktı, yeniden yanına alabileceğinin sinyalini verdi.

İktidarın ikinci adamıyken bir anda ortadan kaybolan Berat Albayrak üç ay sonra yeniden manşetlere çıkarken Erdoğan da damadını yanında istediğini de gösterdi.

Berat Albayrak geçen haftanın en çok konuşulan ismi oldu. Erdoğan’ın yüksek perdeden savunduğu, Sabah ve Yeni Şafak gazetelerinin başarılarını manşetten duyurduğu Albayrak bir anlamda dönüş sinyali de vermiş oldu.

HEDEF MART AYI

Berat Albayrak’ın siyasete bildik tarzda dönme noktasında çok acelesi olmadığı görülüyor. İlk etapta bir çeşit PR çalışması yapılacak. Mart ayıyla birlikte söyleşiler ve televizyon programlarında görmeye başlamamız sürpriz olmayacak. Albayrak yurdum insanı olarak aramıza dönecek. Avukatın dediği gibi “aile reisi” olarak bizimle olacak. Gerisi zamanlama işi. Sonrasına dair hem ülke içinde hem de kabinede yaşanacak gelişmelere bağlı olarak adımlarını artıracak ya da yavaşlatacaktır. Ama bir kez daha ortalardan kaybolmayacak.

YENİDEN KABİNEDE YER ALMASI ÇOK ZOR

Hem ülke basınında hem de dış basında Berat Albayrak’ın yeniden bakanlık görevine getirileceği konuşulmaya başlandı. Hatta hangi bakanlıkların olabileceğine dair bahisler bile açıldı. Bakanlığı beğenmeyenler Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ya da AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı gibi makamları yazdılar.

Albayrak’ın bu koşullarda bakan olarak kabineye dönemsi çok olası gözükmüyor. Albayrak adının dolaşması bile dövizde hareketlenmeye yol açtı. Parti ve Saray’da bir görev için de aynı şey söylemek mümkün. Üstelik hem muhalefet partilerinin hem de parti içerisindeki muhaliflerin gözleri Berat Albayrak’ın üzerindeyken böyle bir atama hiç akıllıca olmayacaktır.

Kulislere göre Berat Albayrak’ın iki kulvarın dışında bir dönüş planladığı yönünde. Berat Albayrak son 10 yıl içinde önemli bir noktaya geldi. Bu sadece bakanlık ya da damat olmasıyla açıklanabilecek bir pozisyon değil. Hem siyaset hem medya hem de ticaret alanında önemli figürlerden bir durumunda. Dönüş sürecinde bu üç özelliğini sergileyebileceği bir plan üzerinde çalışıyor.

HABERE YORUM KAT