Enflasyon hazirana kadar yüksek kalacak

Enflasyon hazirana kadar yüksek kalacak

Erdoğan, "Baz etkisiyle haziran ayına kadar enflasyon yüksek kalacak. Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek" dedi. Erdoğan'ın bu sözleri ekonomi yönetimiyle tam uyum içinde.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Katar ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide enflasyonla ilgili olarak Merkez Bankası’nın (TCMB) hedefleri doğrultusunda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Baz etkisiyle haziran ayına kadar yıllık enflasyon yüksek kalacak. Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek” dedi. TCMB, kasım başında açıkladığı raporda, enflasyon tahminini 2023 sonu için yüzde 58’den yüzde 65’e, 2024 sonu için yüzde 33’ten yüzde 36’ya, 2025 yılı içinse yüzde 14’ten yüzde 15’e çıkarmıştı.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

* Fırsatçılıkla mücadele, fahiş fiyat artışlarıyla mücadele noktasında denetim ve cezai uygulama görevlerimizi yapıyoruz. Bunu yaparken de ilgili kurumlarımız enflasyonla mücadele programına uygun biçimde koordineli çalışıyor. Bir yandan da arz, talep, stok, ihracat, ithalat verileri hemen hemen her gün kontrol ediliyor.

* Piyasada yokluk oluşmaması buna bağlı olarak da fahiş fiyat artışları oluşmaması noktasında ciddi tedbirler aldık ve 6 aydan bu yana piyasada hiçbir mal sıkıntısı yaşanmadı.

* Fahiş fiyat artışı yaptıkları tespit edilen sektörlerin üzerine bakanlıklarımız hızlı ve organize bir şekilde gidiyor. Gayrimenkulde otomotivde ciddi fiyat düşüşleri oldu. Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle fiyat indirim kampanyası çağrımız da etkili oldu.

* 100 bine yakın işletme bu noktada katılım gösterdi. Esasında biz enflasyonu dizginleyerek, beklentileri yöneterek, kalıcı bir şekilde dezenflasyon sürecini başlatmış durumdayız.

* Bazı ürünler bazında farklı mecralarda farklı fiyatlar olabiliyor. Bunu tamamen kontrol etmek, yönetmek, idari kararlarda pek olası değil. Onun yerine bizim için önemli olan genel anlamda ekonominin tamamına hakim fiyat seviyesindeki artışların yavaşlamasıdır. Şu anda yavaşlama başladı. Bu bir trende dönüştü. Önümüzdeki aylarda bu çok net bir şekilde ortaya çıkacak.

* Baz etkisiyle haziran ayına kadar yıllık enflasyon yüksek kalacak. Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek.

ERDOĞAN’DAN EKONOMİ YÖNETİMİNE AÇIK DESTEK

Erdoğan’ın enflasyonla ilgili sözlerini, bugüne kadar çeşitli defalarca ‘”Hazirana kadar yıllık enflasyon yüksek kalacak. Sonra sıkı bir dezenflasyonla enflasyon hızla düşecek” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’a açık destek olarak kabul etmek mümkün.

HABERE YORUM KAT