Enerji tasarruflu yaşam için buzdolabı kullanımı: 5 ipucu!

Enerji tasarruflu yaşam için buzdolabı kullanımı: 5 ipucu!

Buzdolabı evlerde en çok enerji tüketen cihazlardan biridir. Birkaç püf nokta sayesinde buzdolabı kullanırken enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Buzdolabı olmayan bir hayat mı? Bugünlerde düşünülemez bile. Buzdolabı evlerdeki en pratik eşyalardan biridir ve yiyeceklerin uzun süre saklandığında bile taze ve yenilebilir kalmasını sağlar. Ancak madalyonun diğer yüzüne de bakmak gerekir. Zaman zaman garip sesler çıkaran buzdolapları büyük miktarda enerji tüketir, özellikle de eski modeller. Ancak birkaç püf nokta sayesinde buzdolabınızı kullanırken tasarruf edebilirsiniz. İşte o ipuçları...

1.BUZDOLABININ KAPISINI AÇIK BIRAKMAYIN

Buzdolabının kapısının açık olduğu her saniye soğuk hava dışarı çıkar ve daha sıcak hava içeri girer. Mantıken, sıcaklığı tekrar düzenlemek için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Oektotest.de tasarruf web sitesi, bu nedenle şunları öneriyor: "Alışverişten sonra, yanınızda getirdiklerinizi önce buzdolabının yanına koymanız ve ardından 'tek seferde' içine koymanız işinizi kolaylaştırır."

2.SICAKLIĞI AYARLAMAK

Bir buzdolabı için ideal sıcaklık yedi santigrat derecedir. Ancak tüketiciler defalarca cihazı çok daha soğuk, bir ila beş santigrat derece arasında ayarlarlar. Bu sadece gereksiz değil, aynı zamanda çok paraya da mal olabilir. Alman Enerji Ajansı, sadece iki derecelik bir farkın elektrik tüketimini yaklaşık yüzde on oranında artırabileceğini açıklıyor.

3.BUZDOLABI CONTALARINI DÜZENLİ OLARAK KONTROL EDİN

Buzdolaplarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri hatalı contalardır. Bu, sıcak havanın buzdolabına girmesine ve dolayısıyla daha yüksek enerji tüketimine neden olur. Chip.de, buzdolabınızın contalarını kontrol etmek için basit bir yöntem öneriyor: Geceleri buzdolabına yanan bir fener yerleştirin ve mutfaktaki tüm ışık kaynaklarını kapatın. Eğer dışarıdan buzdolabının içine koyduğunuz ışığı görebiliyorsanız, bu contaları değiştirmeniz anlamına geliyor.

4.UYGUN YER

Buzdolabının mutfağınızda nereye yerleştirildiği çok önemlidir. Serin bir yer mantıklıdır. Bunun nedeni, örneğin ocağa veya fırına yakın olması, buzdolabının sıcaklığının ayarlanması gerektiği, aksi takdirde ısınacağı anlamına gelir. Aynı durum odanın genel olarak çok sıcak olması halinde de geçerlidir. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında perdeleri çekmeli ve varsa panjurları kısmen indirmelisiniz.

5.TATİLDEYKEN BUZDOLABINI KAPATIN

Uzun süreli seyahatlerde buzdolabını kapatmayı düşünün. Ancak bunu yapmadan önce içindeki yiyecekleri tüketmek veya başka bir yere taşımak önemlidir. Buzdolabını kapatmadan önce içini temizlemek de önemlidir.

Bu ipuçları, enerji tasarrufu sağlamak için kolayca uygulanabilir ve buzdolabının daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT