'Enerji Sabit Oranı' dolandırıcılığı! Yetkililer uyardı

'Enerji Sabit Oranı' dolandırıcılığı! Yetkililer uyardı

Enerji Sabit Oranı ödemesi pek çok dolandırıcıyı harekete geçirdi. Federal Bilgi Güvenliği Ofisi (BSI) sahte mektuplar konusunda vatandaşları uyarıyor.

Enerji yardım paketinde kararlaştırılan enerji bedeli ödemesi çalışanlara Eylül ayı maaşları ile ödenecek. Federal Hükümet bu şekilde çalışanları biraz da olsa rahatlatmak istiyor. Dolandırıcılar şu anda bu durumdan yararlanmak istiyor.

“Sparkasse” adına kimlik e-postaları

BSI Twitter aracılığıyla dolandırıcılar tarafından gönderilen bir kimlik avı e-postası konusunda uyarıyor. Gönderdikleri kişilerden 300 Euro bonusu alabilmek için verilerini doğrulamasını istiyorlar. Ve mesajda genellikle şöyle şeyler yazıyor: "Enerji sabit ücretini aktarıyoruz", "Güvenli enerji sabit ücretini şimdi!"

Siber uzmanlar, mailin, normalde ortalama e-postalarına özgü herhangi bir yazım hatası içermediğine ve "aldatıcı derecede gerçek bir sunuma" sahip olduğuna dikkat çekiyor. Bu yüzden e-posta ilk bakışta gerçekçi görünüyor. 

Dolandırıcılar banka müşterilerini cezbetmeye çalışıyor

Dolandırıcılar mailde Enerji ödeneği ödeme hakkının kontrol edilmesi ve parayı alabilmesi için kişinin kimliğini doğrulaması gerektiğini iddia ediyorlar. Aynı zamanda potansiyel mağdurlardan kişisel verilerini girmelerini istiyorlar. 

Tüketici merkezlerinin bildirdiğine göre diğer bankaların müşterileri de benzer durumlarla karşı karşıya kalıyorlar. 

Dolandırıcılar, SMS'in Federal Maliye Bakanlığı'ndan geldiğini iddia ediyor. Mesajda şöyle yazıyor: “(Federal Maliye Bakanlığı) 254.33 tutarındaki miktarı almanız gerekiyor.Kimliğinizi doğrulayın ve miktarı alın...". Ardından mesajın altında dolandırıcı siteye yönlendiren bir bağlantı bulunuyor.

Enerji sabit ücretinin ödenmesi: Doğrulama gerekli değildir

Enerji sabit oranı 300 Euro brüt maaş ile birlikte işveren tarafından ödenir. Bir bankada veya tasarruf bankasında kişisel verilerin doğrulanması hiçbir şekilde gerekli değildir. Federal Maliye Bakanlığı, web sitesinde bununla ilgili tüm önemli bilgileri sağlar.

Enerji sabit oranı ile dolandırıcılardan mesaj alan hiç kimse, hiçbir koşulda ilgili bağlantılara tıklamamalıdır. Tüketici merkezi ayrıca bu tür mesajlara asla cevap verilmemesini tavsiye ediyor. Bunun yerine e-postalar spam klasörüne taşınmalı ve sahte SMS gönderen kişiler engellenmelidir.

Ayrıca böyle bir mesaj alan herkes, tedbir amaçlı bunu polise bildirmelidir. 

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf:Unsplash - dentistozkanguner

HABERE YORUM KAT