“Endişeliyiz”: Alman vekiller Türkiye'deki tutuklu siyasetçilere destek istedi

“Endişeliyiz”: Alman vekiller Türkiye'deki tutuklu siyasetçilere destek istedi

Aralarında Cem Özdemir, Filiz Demirel, Cansu Özdemir ve Hakan Taş gibi Türkiye kökenli Alman vekillerin de bulunduğu grup, Berlin'i Türkiye'deki temel haklar konusunda “etkili olmaya” çağırdı.

Federal Almanya'da federal meclis ile eyalet meclislerinde yer alan dört partiden milletvekilleri, ortak bir çağrı yayımlayarak Türkiye'deki baskı ortamını sert bir dille eleştirdi ve Alman siyasetini göreve çağırdı. Yeşiller Partisi, SPD, Sol Parti ve FDP milletvekillerince imzalanan ortak açıklamada, Türkiye'de basın özgürlüğü için “neredeyse yok” saptaması yer aldı. Alman siyasetçiler, Türkiye'deki tutuklu siyasetçilerin bu nedenle uluslararası dayanışmaya ve durumlarıyla ilgili haberlere ihtiyaçları olduğunu hatırlattılar. 

Ortak çıkış metninde, “Alman hükümeti gibi uluslararası partnerler, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına uyumu vurgulamak için Türkiye ile ekonomik ilişkileri kullanmalıdır. Avrupa Birliği Konseyi'nin önde gelen bir üyesi olarak, Federal Almanya hükümeti Türkiye üzerinde etkisini yükseltmelidir. Almanya, Türkiye'ye seyahat uyarısının kaldırılması konulu görüşmelerinden önce, Türkiye'deki temel haklara uyumunu tartışılmalıdır” ifadeleri de dikkat çekti. Açıklama şöyle: 

“ENDİŞE DUYUYORUZ!”

“Alman eyalet parlamentolarında ve Alman Federal Meclisi'nde çeşitli meclis grupların üyesiyiz. Türkiye’de muhalefette olan siyasetçilerin durumu ile ilgili endişe duyuyoruz.

Üç milletvekilinin vekilliği düşürüldü. HDP milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları terör suçları iddiasıyla ve Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Enis Berberoğlu ihanet iddiasıyla hapis cezasına çarptırıldı. Üçü de milletvekillikleri düşürüldükten birkaç saat sonra tutuklandı. Aradan 24 saat geçmeden Berberoğlu koronavirüs salgını kapsamındaki tahliye düzenlemesinden yararlandı. Leyla Güven de bu arada serbest bırakıldı. Musa Farisoğulları ise halen gözaltında tutuluyor.
Davalar Anayasa Mahkemesi'nde hâlâ beklemede olduğundan, ağır hukuk ihlali sadece tutuklama ile sınırlı değil. Milletvekilliklerinin düşürülmesi de yasa dışıdır.

Türkiye'de HDP'nin yaklaşık 5000 üyesi ve sempatizanı siyasi nedenlerden dolayı tutuklu. Geçen yıl yapılan yerel seçimlerden bu yana, seçilen 45 HDP'li belediye başkanı görevden alındı ve kısmen tutuklandı. Son yasama döneminde de, HDP'den 26 milletvekili siyasi ve keyfi nedenlerinden tutuklandı. Türkiye'deki siyasi tutukluların yargılama sürecinden ve durumlarından son derece endişeliyiz. Tutuklu siyasetçiler ile dayanışmamızı ilan ediyoruz.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ NEREDEYSE YOK!

Türkiye'de basın özgürlüğü çok ciddi bir şekilde kısıtlanmış durumda, neredeyse yok. Bu nedenle, tutuklu siyasetçilerin güçlü uluslararası dayanışmaya ve durumları hakkında daha fazla medya haberlerine ihtiyaçları vardır.

Mevcut yasanın Avrupa Konseyi tarafından önceden uyarılmış ve özellikle ciddi olduğu tüm durumlarda uygulanmasını bekliyoruz. Bunların arasında Selahattin Demirtaş ve hükümet tarafından seçimlere katılmasına onaylanan fakat seçimden sonra görevden alınan belediye başkanlarının davalarında AİHM kararları da yer alıyor.

Alman hükümeti gibi uluslararası partnerler, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına uyumu vurgulamak için Türkiye ile ekonomik ilişkileri kullanmalıdır. Avrupa Birliği Konseyi'nin önde gelen bir üyesi olarak, Federal Almanya hükümeti Türkiye üzerinde etkisini yükseltmelidir. Almanya, Türkiye'ye seyahat uyarısının kaldırılması konulu görüşmelerinden önce, Türkiye'deki temel haklara uyumunu tartışılmalıdır. Son olarak, Türkiye'de Almanya'dan gelen yolculardan da siyasi ve keyfi nedenlerden tutuklananlar oldu.”

Açıklamayı şu isimler imzaladı: 

Kazım Abacı (SPD), Gökay Akbulut (Sol Parti), Luise Amtsberg (Yeşiller Partisi), Miriam Block (Yeşiller Partisi), Sabine Boeddinghaus (Sol Parti), Deniz Çelik (Sol Parti), Filiz Demirel (Yeşiller Partisi), Carola Ensslen (Sol Parti), Alske Freter (Yeşiller Partisi), Olga Fritzsche (Sol Parti), Michael Gwosdz (Yeşiller Partisi), Norbert Hackbusch (Sol Parti), Sina Imhof (Yeşiller Partisi), Stephan Jersch (Sol Parti), Andrea Johlige (Sol Parti), Katja Kipping (Sol Parti), Lisa Kern (Yeşiller Partisi), Farid Müller (Yeşiller Partisi), Juliane Nagel (Sol Parti), Cansu Özdemir (Sol Parti), Cem Özdemir (Yeşiller Partisi), Tobias Pflüger (Sol Parti), Filiz Polat (Yeşiller Partisi), Bernd Riexinger (Sol Parti), Stephanie Rose (Sol Parti ), Claudia Roth (MdB, Yeşiller Partisi), Bijan Djir-Sarai (FDP), Ali Şimşek (SPD), Helin-Evrim Sommer (Sol Parti), Margit Stumpp (Yeşiller Partisi), Hakan Taş (Sol Parti), Cindi Tuncel (Sol Parti), Yusuf Uzundağ (Yeşiller Partisi).

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT
1 Yorum