Empati kişiye zarar mı verir?

Empati kişiye zarar mı verir?

Zor bir dönemden geçen bir başkasının yerine kendinizi koyduğunuzda, onun acısını hissedersiniz. Ancak bu çok sık gerçekleştiğinde, çok fazla empati kurmanın sonuçlarına katlanabilirsiniz. Bir başkasının sıkıntısını hissetmek sizi yıpratabilir.

Bazı insanlar aşırı empati sahibidir. Başkalarının yaşadığı zorlukları hissederler ve bu durum sağlıklarını olumsuz etkileyebilir.

EMPATİ NEDİR?

Bilim insanları ve psikologlar empati kavramının tam olarak ne olduğu konusunda hemfikir değiller. Bazıları bunun bir başkası için endişe duymak olduğunda ısrar ederken, diğerleri diğer insan ruhlarına derinden bağlanmak olduğunu, bazıları ise ahlaki bir mesele olduğunu söylüyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bilim insanları empatinin doğası konusunda fikir birliğine yaklaştı. Araştırmacılar 1980 ve 2019 yılları arasında yayınlanan literatürü analiz etti. Empatinin anlama, hissetme, başkasının duygularını paylaşma ve benlik ile öteki arasındaki ayrımı sürdürmeyi içeren dört tema ile tanımlanabileceği sonucuna vardılar.

Bu, empati üzerine gelecekte yapılacak araştırmaların ölçülmesine ve geliştirilmesine yardımcı olabilir.

ÇOK FAZLA EMPATİ TOKSİK MİDİR?

Empati başkalarıyla bağlantı kurmamıza yardımcı olur ve olumlu özelliklere sahiptir. Ne yazık ki, benlik ve öteki arasındaki ayrımı sürdürmek sorunlu olabilir.

Acı çekenlerin duygularını taşımak bize de zarar verebilir. Bu nedenle duygularımızı modüle etmemiz ve duygusal düzenleme geliştirmemiz ve uygulamamız gerekir. Bunu yapmazsak, çeşitli şekillerde olumsuz etkileniriz.

ACI ÇEKENLERLE ACI ÇEKEBİLİRSİNİZ

Diyelim ki çocuğu ölen bir arkadaşınızı teselli ediyorsunuz. Arkadaşınızın korkunç kederini hissetmenize gerek yok. Yine de arkadaşınız için şefkat hissedebilir ve acısını hafifletmek isteyebilirsiniz. Kendinizi tamamen empatiye kaptırmanıza gerek yok. Aksi takdirde, duygusal ıstırabı siz de paylaşırsınız.

Çok fazla empati kurduğunuzda, muhtemelen arkadaşınızla birlikte acı çekersiniz. Sonuç olarak, bitkin veya depresif hale gelirsiniz. O zaman arkadaşınızı ziyaret etmekten kaçınabilirsiniz. Ancak merhamet hissederseniz, yardım eli uzatma olasılığınız artar.

ŞEFKAT VE EMPATİ

Şefkat ve empati bazen eşanlamlı olarak kullanılır. Birbirleriyle ilişkilidirler, ancak aralarında bir fark vardır. İnsanlar merhamet hissettiklerinde kalp atışları yavaşlar ve bağlanma hormonu olan oksitosin salgılarlar. Merhamet duyduğunuzda, başka birinin neler yaşadığını önemser ve nezaket göstermek ya da yardım etmek için harekete geçmek istersiniz.

Empati ile onların bakış açısını ve duygularını benimsersiniz. Eğer biri endişeliyse, siz de endişeli hissedersiniz. Diğer kişi acı çekiyorsa, siz de acı çekersiniz.

Çok fazla empati kurmanın veya empati sahibi olmanın beraberinde getirdiği aşırı yüklenmeden kaçınmak için atabileceğiniz çeşitli adımlar vardır.

Hayatınızda bu adımları atarak, dengede kalmayı daha iyi sağlayabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kaygınızın nedenini belirleyin

Meditasyon yaparak dengeyi bulun

Farkındalık pratiği yapın

Yeterince uyuyun

Düzenli egzersiz yapın

Doğa terapisine yönelin

Duygularınız hakkında günlük tutun

Arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle bağlantı kurun

Yaratıcı çıkışlar seçin

ARTI49

HABERE YORUM KAT