"Emeklilik için mücadelemiz sürüyor"

"Emeklilik için mücadelemiz sürüyor"

CHP İsviçre Birliği Başkanı Nadir Köklü, SSK borçlanmasının kaldırılmasını iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını hatırlatarak, “Mücadelemiz sürüyor. Gurbetçi vatandaşlarımızın hakkını sonuna kadar savunacağız” dedi.

ZÜRİH - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İsviçre Birliği Başkanı Nadir Köklü, SSK borçlanmasının kaldırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Torba yasayla birlikte, yurt dışından borçlanarak emeklilik prim bedelinin yüzde 32’den yüzde 45’e çıkarıldığını belirten Köklü, “Günlük borçlanma bedeli 27,29 liradan 38,38 liraya çıktı. Üstelik SSK borçlanması kaldırılıyor. Sadece Bağ-Kur’dan borçlanılabilecek. Borçlanma süresi ve ödenen prim artacak, alınan maaşlar yüzde 40 azalacak” dedi.

“Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk”

Bu durumun anayasanın eşitlik ilkesine ve yurt dışındaki vatandaşların sosyal güvenlik ve memlekete dönüş haklarını güvence altına alan 62. maddesine aykırı olduğunu savunan Köklü, “İsviçre Birliği olarak emeklilik haklarımızın korunması için bir imza kampanyası başlatmıştık. Yurt dışında yaşayan her görüşten vatandaşımız bu kampanyaya destek verdi. Bu yasa ile ilgili düşüncelerimizi, Parti Meclisi Üyemiz Emre Çam aracılığıyla Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na aktardık. Kendisi de hem bu hukuksuzluğu mecliste dile getirdi, hem de Anayasa Mahkemesi’ne başvurulması talimatını verdi” diye konuştu.

“Hep birlikte mücadele etmeliyiz”

Avrupa ülkelerinde çok ileri yaşlarda emekli olunduğunun altını çizen Köklü, “Bu nedenle birçok gurbetçi vatandaşımız, Türkiye’den emekli olup son günlerini memleketinde geçirme hayali kuruyordu. Bu yasa, fiili olarak bu hayalin elimizden alınması anlamına geliyor. Sosyal güvenlik, kar zarar hesabının yapılacağı bir alan değlidir. Ekonominin zor durumda olduğunu biliyoruz ancak birçok gereksiz harcamadan kesinti yapmak yerine, neden gurbetçilerin emeklilik hakları alınıyor? Bu bir parti meselesi değildir. Haklarımız için hangi görüşten olursak olalım, hep birlikte mücadele etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT