Emekliler nefes aldı: Sağlık sigortası şirketleri ücret artışını erteledi, ancak...

Emekliler nefes aldı: Sağlık sigortası şirketleri ücret artışını erteledi, ancak...

Almanya'da sağlık sigortası primleri yılbaşında arttırıldı, ancak emekliler etkilerini ancak iki ay sonra hissedecek ve bu da onları şimdilik rahatlattı. Artan katkı payları Mart 2024'e kadar emekli maaşı ödemelerinde dikkate alınmayacak.

Almanya'da sağlık sigortası katkı paylarının yıl başında artırılması, emekliler tarafından henüz hissedilmemiş durumda. Bu durum, emeklilere yönelik özel bir yasal düzenlemeye dayanıyor ve onları geçici olarak rahatlatıyor.

Yıl başında birçok sağlık sigortası katkılarını artırdı. Ortalama olarak, genel sağlık sigortası şirketlerinin ek katkıları %1,7 arttı, ancak artışlar şirketten şirkete değişiyor. Bazıları artış yapmama kararı aldı.

Ancak, emekliler için Ocak 2024'teki ilk emekli maaşı ödemelerinde sevinç verici bir sürpriz yaşandı. Sigorta katkıları artmış gibi görünmedi. Alman Emeklilik Sigortasının (DRV) açıklamasına göre, bunun nedeni emekli maaşı alanlar için özel bir düzenlemeden kaynaklanıyor. Yasal olarak sigortalı emeklilere artış 2 ay sonra yansıyacak.

MART AYINDA EMEKLİLER İÇİN ARTIŞ

Sağlık sigortası katkıları Mart ayında emekliler için artıyor. Bu yasal olarak belirlendi. Yani emekliler maaşlarında azalmayı Mart ayı itibari ile görecek.

Ek katkı, yasal olarak belirlenmiş genel katkı oranına eklenir ve şirketten şirkete tamamen farklı olabilir. Federal Sağlık Bakanlığı her sonbaharda gelecek yıl için ortalama ek katkıyı uzman tahminlere dayanarak belirlese de, her sağlık sigortası şirketi kendi artış oranını belirleyebilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT