• BIST 101.849
 • Altın 259,751
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 15 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 25 °C
 • Stockholm 16 °C

Elini kolunu bağlayan yok ki gel

Elini kolunu bağlayan yok ki gel
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Pensilvanya açıklama yapıyor. Onların yerinde olmak isterdim diyor. Senin elini, kolunu bağlayan yok ki gel onların yanına, gel onların yerine" dedi.

KONYA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Pensilvanya açıklama yapıyor. Gazetelerden alınan, onun kendi takımı için 'onların yerinde olmak isterdim' diyor. Senin elini, kolunu bağlayan yok ki gel onların yanına, gel onların yerine. Hiç kimse sana 'gelme' demiyor, gel" dedi.

Erdoğan, Konya-İstanbul arası Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin başlaması dolayısıyla Konya Tren Garı’nda düzenlenen törende vatandaşlara hitap etti.

Başlatılan Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerinin hem Konya’ya hem İstanbul’a hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevlana’yı vefatının, “maşukun vuslatı”nın 741. yıl dönümünü de hürmetle yad ettiklerini söyledi.

Pakistan’ın Peşaver kentinde düzenlenen okul baskınında hayatını kaybeden öğretmen ve öğrencilere rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen Erdoğan, Pakistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı'nı aradığını, acılarını paylaştığını, yaraları sarma, terörle mücadele konusunda Pakistan ile her türlü işbirliğine açık olduklarını onlara ilettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu coğrafyada terörle en kararlı mücadele konusunda kardeşimiz Pakistan ile işbirliğimiz sarsılmadan devam edecek. Bu elim hadise, bir okuldaki masum, tertemiz çocukları hedef alan bu alçakça saldırı umuyorum ki bölgedeki tüm ülkelerin tüm dünyanın terörün karanlık yüzünü bir kez daha görmelerine sebep olur” diye konuştu.

"Kapanışı Konya’da yaptık ama açılışı ve devamı da Konya’da yaptık" 

Konya’nın cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 75 oy oranıyla kendisine destek verdiğini, 81 vilayet arasında Konya’nın kendisine en yüksek desteği sağlayan dördüncü, büyükşehirler arasında ise birinci il olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu büyük desteğiniz için, teveccühünüz, ahde vefanız için her birinize tek tek teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun, Rabbim bundan sonra da bizi birbirimize mahcup etmesin. Konya’da Hatime yaptığımız gibi Konya’da tekrar Fatiha’yı da okuduk. Kapanışı Konya’da yaptık ama açılışı ve devamı da Konya’da yaptık. Konyalı bir kardeşimizi, o zaman Dışişleri Bakanımız olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu kardeşimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanlığını görevini tevdi ettik. Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın ardından Konya bir başbakan daha çıkarmış oldu. 3,5 ay oldu ve hamdolsun, maşallah Sayın Başbakanımız çok büyük azim, gayretle milletin ve Konya’nın emanetini iftiharla, hakkıyla taşıyor. Kendisine bir kez de buradan, hemşehrilerinin arasında Konya’da başarılar diliyorum, Allah’tan muvaffakıyet diliyorum. Konya’nın, dualarıyla, gayretleriyle, desteğiyle her zaman Sayın Başbakanımızın ve elbette bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bizim arkamızda olacağına gönülden inanıyorum. Rabbim sizlerden razı olsun, Rabbim yol arkadaşlığımızı, uhuvetimizi, muhabbetimizi daim etsin inşallah.”

"Hasret bugün vuslata dönüşüyor"  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevlana’nın 741. vuslat yılında, Şeb-i Arus’ta, Konya’da farklı bir vuslatın heyecanını yaşadıklarına vurgu yaparak, bu yıl Şeb-i Arus törenlerinin Konya’nın en büyük kapalı spor salonunda kutlanacağını söyledi.

“Anadolu Selçuklu Devleti’nin kadim başkenti Konya’yı, Osmanlı cihan devletinin kadim başkenti İstanbul’a Yüksek Hızlı Tren ile bağlıyor. İki kadim başkentin vuslatını gerçekleştiriyoruz” diyen CumhurbaşkanıErdoğan, 2009'da Cumhuriyet'in başkenti Ankara ile Türk dünyasının başkenti Eskişehir’i Yüksek Hızlı Tren ile buluşturduklarını, 2011'de Ankara ile Konya’nın, Cumhuriyet ile Selçuklu'nun, Hacı Bayram Veli ile Hazreti Mevlana’nın vuslatını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen sene Konya- Eskişehir YHT seferlerinin başladığını belirterek, “2014'te Ankara, Eskişehir, İstanbul buluştu. Bugün bu güzel halkaya artık Konya ile İstanbul’u ekliyoruz. Başta Eyüp Sultan Hazretleri olmak üzere İstanbul’un manevi mimarları bugün başta Mevlana Hazretleri olmak üzere Konya’nın manevi mimarlarıyla kucaklaşıyor. Hasret bugün vuslata dönüşüyor. Bugünden itibaren Konya ile İstanbul arası artık ne 10 saat, ne 13 saat... 4 saat 15 dakika. Kısa bir süre sonra inşallah Rabia olacak. Daha sonra daha da aşağıya inecek” ifadelerini kullandı.

"Türkiye'yi ulaşımda çok daha yüksek bir safhaya kavuşturmuş olacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2009'dan bugüne bütün yüksek hızlı tren hatlarında 18 milyon yolcu taşındığını bildirdi. 

Sadece Ankara-Konya hattını 5,5 milyon vatandaşın kullandığını belirten Erdoğan, "Tabii durmuyoruz, sırada Bursa var, sırada İzmir var, Karaman, Mersin, Antalya, Adana, Osmaniye, Gaziantep var. Yozgat, Sivas, Erzincan hattı var. Durmak yok, yola devam. Devam edeceğiz. İnşallah kısa süre zarfında tüm bu hatları da bitirecek, inşallah Türkiye'yi ulaşımda çok daha yüksek bir safhaya kavuşturmuş olacağız" şeklinde konuştu.

Konya-İstanbul seferlerinin Konyalı ve İstanbullulara hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, "Başta Başbakanımız, ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız olmak üzere, halef-selef olunan geçmiş Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım olmak üzere, bu hatların tamamlanmasında, sefere başlamasında emeği geçen herkese, her kurumumuza teşekkür ediyorum. Yeni tren setlerimizde çalışacak arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Yolcularımıza hayırlı yolculuklar diliyorum. Kazasız, sorunsuz bir şekilde varacakları yerlere ulaşmalarını Rabbimden niyaz ediyorum" dedi.

"SSK'nın malum genel müdürlerinin olduğu zamanları düşünüyorum"

Konyalıların hassasiyetlerini bildiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu ülke yakın tarihinde çok büyük acılar çekti, çok büyük sorunlar yaşadı. Bizim dedelerimiz, annelerimiz, babalarımız, onların ardından bizler, bu ülkede ağır sorunları, derin sorunları yaşamak zorunda bırakıldık. Dünyada, özellikle Batı'da yaşanan hızlı kalkınmayı, refahı, demokrasiyi, on yıllar boyunca sadece seyretmek zorunda kaldık. Ulaştırmada, o dar yollarda büyük sıkıntılar çektik, çok sayıda can verdik. Eğitimde modern imkanlardan mahrum bırakıldık. Sağlıkta insanımız insan yerine konmadı. Şöyle gençlik yıllarımı düşünüyorum, o SSK'nın malum genel müdürlerinin olduğu zamanları düşünüyorum. Affedersiniz, sağlam girip de hasta çıktığımız hastanelerin halini düşünüyorum. Adalette aynı şekilde, emniyette aynı şekilde. Daha nice alanda başka ülkeleri maalesef hayranlıkla izlemek zorunda bırakıldık. Hızlı trenleri, sadece televizyon ekranlarında görebiliyorduk. Uçağı, sırt üstü yere yatıyor, gökyüzünde izliyorduk. Modern, temiz hastaneleri, kaliteli, temiz, güzel okulları sadece yabancı filmlerde görebiliyorduk, o da renkli değil ha, siyah beyaz. İnsanın insan gibi yaşadığını maalesef uzaktan seyrediyorduk. İtirazlarımız dikkate alınmıyordu, isteklerimizi, arzularımızı, taleplerimizi maalesef kimse duymuyordu. Bu ülkenin yoksulluğunu kimse görmüyor, yasaklara, yolsuzluklara hiç kimse dur diyemiyordu.

İşte şimdi gelirken iniyoruz Konya Havalimanına. Konya Havalimanından buraya gelirken hamdolsun 3 şeritli, 3 hatlı gidiş-geliş, Konya'ya giriş, etrafında gayet güzel peyzaj çalışmaları, ağaçlandırma çalışmalarıyla bakıyorsunuz, modern bir şehre giriyoruz. Bu kötü gidişi durdurmaya yönelik siyasi hareketlerin önü kesiliyor, partiler kapatılıyor, darbelerle Türkiye'nin yürüyüşü sürekli kesintiye uğratılıyordu. Ama biz umudumuzu yitirmedik, biz mücadele azmini kaybetmedik. Milletimize hizmet etme aşkımızı, sevdamızı daima diri tuttuk. 'Onların bir hesabı varsa, Allah'ın da bir hesabı vardır, milletin de bir hesabı vardır' dedik, sabırla, sebatla mücadele ettik."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "12 yıl önce milletten emaneti devraldıklarını, kolları sıvadıklarını ve çok büyük bir kalkınma, ilerleme, demokratikleşme hamlesini başlattıklarını" anlatarak, "Darbeler planladılar, geçit vermedik. Tuzaklar kurdular, o tuzaklara düşmedik. Senaryolar yazdılar, o senaryoları yırttık, attık. Milletle beraber olduk, milletle beraber yürüdük" dedi.

"Türkiye'yi hayalleriyle buluşturduk"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yılda Türkiye'ye çok büyük bir değişim yaşattıklarını belirterek, eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ekonomiden demokrasiye, dış politikadan sosyal hayata kadar Türkiye'yi ilklerle, rekorlarla tanıştırdıklarını, hayalleriyle buluşturduklarını ifade etti. Sadece bunları yapmakla kalmadıklarını, Türkiye'nin önünü açtıklarını, yolunu sağlamlaştırdıklarını, Türkiye'ye engin bir ufuk kazandırdıklarını ve milletin her ferdine, heyecan, umut, özgüven aşıladıklarını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye'nin büyük bir devlet olduğunu, güçlü bir devlet olduğunu, Türkiye'nin medeniyetler inşa eden, medeniyetlere yön veren bir devlet olduğunu milletimize hatırlattık, dünyaya gösterdik. 12 yıl boyunca her ne yaptıysak, önce sizin için, önce milletimiz için yaptık. Ne yaptıysak ülkemiz için, vatanımız için, bayrağımız için, itibarımız için yaptık. 12 yıl boyunca milletimiz için olduğu kadar, mazlumlar için, mağdurlar için, dünyanın neresinde olursa olsun garipler için, yüz üstü bırakılmışlar için, sesi hiç duyulmayanlar için mücadele ettik. Göreve geldiğimizde bu tür ülkelere 45 milyon dolar destek verebilirken, şimdi 4,5 milyar dolar destek verebilen bir ülke konumuna geldik. Biz şunu söyledik: 'Bu millet azizdir, bu ülke azizdir. Tarihimiz, ecdadımız, medeniyetimiz azizdir. Bu aziz millet durdurulamaz. bu aziz ülke horlanamaz, bu kutlu yürüyüş engellenemez' dedik. 'Bu millete hiç kimse boyun eğdiremez, diz çöktüremez, bu ülkeye hiç kimse istikamet çizdiremez. Bizim gündemimizi kimse belirleyemez' dedik. 

Bizim 12 yıl içinde millet için yaptığımız her eser, millet için attığımız her adım elbette birilerini çok rahatsız etti. Eski Türkiye'nin karanlığından beslenenler, aydınlıktan rahatsız oldular. Eski Türkiye'nin yüksek faizinden, yüksek enflasyonundan, yoksulluğundan, yolsuzluğundan beslenenler, büyüyen ekonomiden rahatsız oldular. Eski Türkiye'nin akan kanından beslenen vampirler kardeşlikten, kesinlikle umuttan rahatsız oldular. Eski Türkiye'ye istedikleri gibi istikamet çizenler özgüvenimizden, mazlumların sesi olmamızdan rahatsız oldular. Biz ne dedik? 'Bu dünyada biz de varız' dedik. Biz ne dedik? 'Bu denklemde biz de varız' dedik. Biz ne dedik? 'Dünya 5'ten büyüktür' dedik. 'Yüz yıl boyunca horladığınız, dışladığınız, aşağıladığınız Türkiye, ayakları üstünde doğruldu' dedik ve 'Artık haddinizi bilin' dedik. 'O kirli ellerinizi Türkiye'nin üzerinden çekeceksiniz' dedik. Kirli emellerinizden vazgeçeceksiniz' dedik. 'Türkiye'ye gündem belirleme, Türkiye'ye istikamet çizme alışkanlığınızdan artık vazgeçeceksiniz' dedik. İşte bundan rahatsız oldular. 12 yılda 3 kattan fazla büyüyen ekonomiden, 5 kata yakın ihracattan, tek haneli oranlara düşen faizden rahatsız oldular. IMF borçları ödememizden, sıfırladık biliyorsunuz, 23,5 milyar dolar IMF borcu sıfırlandı. Şimdi IMF'ye borç verir hale geldik. Merkez Bankası rezervi 27,5 milyarken 133 milyar dolara çıktık. Bundan rahatsız oldular. Hızlı tren hatlarından, modern okullardan, hastanelerden, yollardan, köprülerden, tünellerden rahatsız oldular. Boğazın altından Marmaray geçecek, bundan rahatsız oldular. Boğazın üzerinde üçüncü köprü yapılıyor. 4 gidiş, 4 geliş ve ortasından da hızlı tren geçecek, bundan rahatsız oldular. Boğaz'ın altından ikinci bir hat daha yapılıyor, oradan da otomobiller geçecek, bundan rahatsız oldular. Yeni havalimanlarından, dünya ölçeğinde büyük projelerimizden rahatsız oldular. 'Filistin' dememizden, 'Suriye' dememizden, Mısır'da darbeye karşı çıkmamızdan, 'Irak'ta kardeşlik' dememizden, Suriye ile ilgili oradaki olanları lanetlememizden, terörün karşısında dimdik durup, 'Milli birlik' dememizden, 'Çözüm' dememizden rahatsız oldular.

Defalarca bizi engellemek istediler, defalarca tuzak kurdular, defalarca kirli oyunlarla, kirli operasyonlarla üzerimize geldiler. Allahımıza sonsuz hamdü senalar olsun, yılmadık, yıkılmadık, vazgeçmedik, boyun eğmedik ve bütün tuzaklarını, bütün kumpaslarını bozduk, alt üst ettik."

Erdoğan ve Davutoğlu, tören alanına beraber geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, tören alanına Cumhurbaşkanlığı otobüsüyle yol güzergahında bekleyen vatandaşları selamlayarak geldi. Konuşma yapılan platforma eşleriyle çıkan Erdoğan ve Davutoğlu, vatandaşları selamladı.  

Törene İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bazı Konya milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05