El konulan silahını geri alıp eşini öldürdü

El konulan silahını geri alıp eşini öldürdü

ABD'nin Alabama eyaletinde bir polis memuru, ev içi şiddet sebebiyle silahına el konulmasından 9 ay sonra silahını geri alıp eşini öldürdü.

31 yaşındaki Megan Montgomery, Şubat 2019'da doktorlara polis memuru olan eşi Jason McIntosh'un kendisini vuruğunu söylemişti. Sağ kolunun üst kısmında kurşun yarası bulunan kadın, Alabama'nın Birmingham bölgesindeki acil servise kaldırılmıştı.
Polis, McIntosh'un silahına el koymuştu.

Ancak ev içi şiddet suçlamalarının nihai karara bağlanmamasına ve devam eden önleyici emirlere rağmen Alabama'nın en yetkili kolluk kuvveti kurumu, tabancayı McIntosh'a geri vermenin güvenli olduğuna karar verdi. Yalnızca 16 gün sonra McIntosh, bir tartışma sırasında tabancasını eşini öldürmek için kullandı.

NBC News'a konuşan Montgemery'in annesi Susan Montgomery-Clark, "Yani uzaklaştırma kararı ‘temasa geçmesini, aramasını, mesaj atmasını, taciz etmesini, takip etmesini' yasaklıyor ama bu arada tabanca taşıyabilir, öyle mi yani? Bu saçmalık" dedi.

McIntosh'un kendi avukatı Tommy Spina da, silahın polis memuruna iade edilmesi hakkında "Bence bu akıldışı, mantıkdışı ve tedbirsizce bir şeydi" diyerek Montgomery-Clark'a katıldı. Avukat tabancanın iade edilmesinin müvekkilinin
suçunu mazur göstermediğini belirtti.
Spina, tabanca olmasaydı "O gece yaşananların, o gece gerçekleşeceğini sanmıyorum" dedi.

ABD Adalet Bakanlığı'nın kaynak sağladığı bir araştırma, ev içi şiddet uygulayan kişinin ateşli bir silaha erişimi varsa kadının öldürülme ihtimalinin 5 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Northeastern Üniversitesi kriminoloji uzmanı James Alan Fox'un FBI verileri üzerinde yaptığı bir analiz, yakın ilişkide yaşanan kadın cinayetlerinin sayısında son 30 yıldır azalma görüldükten sonra, bir partner tarafından işlenen cinayet sayısının 2013'ten bu yana yükselişe geçtiğini gösterdi.

2019'da toplam 211 erkek ve kadın toplu silahlı saldırılarda öldürüldü. Aynı yıl içinde 964 kadın birlikte yaşadıkları partnerleri tarafından vurularak öldürüldü.

Milliyet'e yer alan habere göre; Ülkedeki federal yasalar ve birçok eyaletin kendi yasaları şiddet zanlılarının silah bulundurmasını yasaklasa da sadece birkaç eyalet koruma kararı alındıktan sonra ev içi şiddet uygulayan kişinin ateşli silahına fiilen el koyuyor.

Alabama'da ev içi şiddetten hüküm giymiş kişilerin silahlara erişimini engellemeyi hedefleyen bir yasaya var fakat pek çoğu silahlarını bulundurmaya devam ediyor.

Uzmanlar bunun kısmen yargıç ve memurların silahlanma haklarına riayet etmesinden fakat aynı zamanda da bir kişinin ateşli silahına el koymaya yönelik resmi prosedürlerin eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor. Kolluk kuvvetlerinin tehlike farkındanlığının bulunmaması da bunun başka bir nedeni.

McIntosh, bu yıl 31 Mart'ta cinayet suçunu itiraf etti. Kendisi eyalet hapishanesinde 30 yıl hapse mahkum edildi.

 

HABERE YORUM KAT