Ekmek tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz? Hem sağlık hem diyet açısından en iyi ekmek

Ekmek tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz? Hem sağlık hem diyet açısından en iyi ekmek

Almanya ekmekleriyle ünlüdür ve 300'den fazla farklı çeşidiyle ekmek pişirme konusunda dünyada önemli yer tutuyor. Peki ama hangi ekmek dünyanın en sağlıklı ekmeği olarak kabul ediliyor? İşte en sağlıklı ekmek türleri...

Her Alman yılda ortalama 87 kilogram ekmek tüketiyor. Bunun büyük bir kısmını sağlıksız buğday unundan yapılan ekmekler ve tostlar oluşturuyor. Oysa özellikle Almanya'da "günlük ekmek" için çok sayıda lezzetli ve sağlıklı ekmek türü var.

Besin içeriği, araştırmalar ve çok sayıda beslenme kılavuzuna dayanılarak, en sağlıklı ekmek türlerinin bir listesi oluşturuldu.

KEPEKLİ EKMEK...

Bilinçli ve sağlıklı bir diyet sadece sağlıklı meyve ve sebzeleri değil, aynı zamanda sizi doyuran ve tadı güzel olan iyi bir ekmeği de içerir. Kepekli ekmek genellikle en sağlıklı ekmek olarak kabul edilir, çünkü sadece bol miktarda protein, lif ve çeşitli vitaminler içermekle kalmaz, aynı zamanda antioksidanlar ve potasyum ve demir gibi mineraller açısından da zengindir.

Bu yüzden sizi tost gibi beyaz unlu ekmeklerden çok daha uzun süre tok tutar. Bu nedenle ilk beş listesinin galibi kepekli kavuzlu ekmektir, çünkü sindirimi daha kolaydır ve beyaz ekmeğe göre beş kat daha fazla lif içerir. Kepekli ekmeği ezilmiş değil, bol miktarda tam tahıl ve tohumla yemek en iyisidir, çünkü o zaman bol miktarda lif içeren gerçek bir besin bombasına dönüşür.

DİĞER SAĞLIKLI EKMEKLER...

Sıralamada ikinci ve üçüncü sırada yer alan çavdar ekmeği ve çok tahıllı ekmekte de bol miktarda tahıl bulunmaktadır. Birinci olan kepekli kavuzlu ekmeğin bir dilimi (30 gram) 60 kilokalori, 0,5 gram yağ ve 3 gram lif içeriyor. Çavdar ekmeği ise her zaman küçük dilimler halinde gelir (dilim başına sadece 20 gram), ancak 37 kilokalori - 0,2 gram yağ - 2,79 gram lif bulunur.

Bununla birlikte, çavdar ekmeği biraz daha az B vitamini içerir.

ok tahıllı ekmek ise üçüncü sıradadır. Çok tahıllı ekmek en az üç farklı tahıl türünden yapılır. Kalsiyum, magnezyum ve folik asit açısından zengin olan kepekli çeşitler elbette özellikle tavsiye edilir.

Dünyanın en iyi 5 ekmek türü:

1. sıra: Kepekli buğday ekmeği
2. sıra: Çavdar ekmeği
3. sıra: Çok tahıllı ekmek
4. sıra: Kepekli çavdar ekmeği
5. sıra: Kepekli kabak çekirdeği ekmeği

KİLO VERMEK İSTEYENLERE TAVSİYE

Kepekli ekmek kilo vermek için çok iyidir çünkü beyaz ekmeğe göre hem daha fazla mikro besin hem de daha fazla lif içerir. Lif mide ve bağırsaklarda şişer ve bu nedenle sizi daha uzun süre tok tutar. Ayrıca içerdikleri karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini optimize eder ve uzun süreli enerji sağlarlar.

Yulaf, karabuğday, kavuzlu buğday veya çok tahıllı gibi tahıllar kilo vermek için iyidir çünkü bol miktarda protein içerirler ve bu da yağ yakımını hızlandırır. Protein ekmeği, kuru maddesinde en az yüzde 22 protein içerdiği ve diğer ekmeklerin çoğundan daha az karbonhidrat içerdiği için kilo vermek isteyenlere özellikle tavsiye ediliyor.

Kepekli ekmek sadece sindiriminiz için sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir sorun yaşamadan günde birkaç kez tüketebilirsiniz. Hatta günde dört ile altı dilim ekmek zararsız kabul ediliyor. Düzenli olarak yenildiğinde, tahıllı ekmek bağırsaklarda daha fazla hareket sağlar ve kabızlığı önlemek için iyi bir işlev görür.

Kepekli ekmekte bulunan lif, bağırsaktaki suyu bağlayıp şişirdiği için sindirimi destekler.

ARTI49

HABERE YORUM KAT