Edirne ekonomisi 'komşuya' emanet

Edirne ekonomisi 'komşuya' emanet

Edirne rekorlar kıran döviz artışının karşılığını tarihinin en yoğun Bulgar ve Yunan akınıyla karşılıyor.

Döviz kurunun yükselişiyle özellikle Bulgar turistlerin akını yanı sıra Yunan turistler de ilgi gösteriyor. Edirne’de özellikle hafta sonu otellerde yer bulmak neredeyse imkansız.Gümrüklerde oluşan kilometrelerce kuyruğa rağmen gerek alışveriş turları ile gerekse de otobüsler ve özel araçlarla gelmeye devam ediyorlar.

30354abd-4707-480a-9c50-2ac4918d17e7.jpg

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep ZIPKINKURT, “Bulgaristan’dan ve Yunanistan’dan hafta sonu 12 bin civarında turist geliyor. Hafta içi sayıları 6-7 bin oluyor. Kişi başı 500 Euro harcayarak kent ve ülke ekonomisine ciddi döviz bırakıyorlar” dedi.

73354d10-988f-4a9c-bb05-bcfb92c51a20.jpg

Bulgar turistlerin her türlü ihtiyaçlarını gıda, giyim, zücaciye, ev tekstili, mobilya, inşaat malzemesi, araç bakım, temizlik, yakıt… hepsini buradan karşıladıkları; Yunan turistlerin ise diğer tüm ihtiyaçlarını karşılayıp gıda alış verişini daha az yaptıkları gözlemleniyor. Leva kurunun 6,49 TL seviyesinde olması ve her geçen gün daha da değerlenmesiyle birlikte bu akın her geçen gün artıyor. Sadece alışveriş merkezlerinde değil; mahalle aralarındaki bakkal, manav, balıkçı, kasap ve hatta semt pazarlarına da yansıyor. Esnaf durumdan memnun. Ancak yerli halk ülke ekonomisi açısından memnun olsa da kendi ülkelerinde nasıl bu kadar yoksullaştıklarını acı içinde izliyor. Kendisinin alamadığı, almayı ertelediği veya gramajla aldığı ürünü, Bulgar ve Yunan turistlerin kilolarca taşıması onları derinden etkiliyor ve her geçen gün bu yoksullaşma devam ediyor.

Haber: Emek Uslu

HABERE YORUM KAT