Edaka'da fiyat anlaşmazlığı: 150’den fazla ürün etkilenebilir

Edaka'da fiyat anlaşmazlığı: 150’den fazla ürün etkilenebilir

Edeka müşterileri bir kez daha süpermarket raflarındaki boşluklarla karşı karşıya kaldı. İki büyük üretici teslimatı durdurdu, 150’den fazla ürün etkilenebilir…

Yeni yılla birlikte, süpermarketler ve gıda üreticileri arasındaki fiyat tartışmaları yeniden başladı. Tam kapsamlı tedarikçi Edeka da şu anda bu durumdan etkileniyor. İki üretici şu anda teslimatları askıya aldı, bu nedenle pek çok tanınmış markalı ürün kıt hale gelebilir.

Pepsi, 7Up, Lipton ve Lay's gibi markalar etkilenebilir

Gıda sektöründe aylardır gerçek fiyat savaşları yaşanıyor. Birçok büyük üretici, gıda perakendecilerinden keskin fiyat artışları talep ediyor. Edeka, 2022'deki fiyat artışlarına karşı zaten başarılı bir şekilde kendini savunmuştu. Şimdi perakendeci, teslimatın durması nedeniyle raflardaki boşluklarla tekrar tehdit ediliyor.

Lebensmittelzeitung'dan alınan bilgiye göre, içecek ve gıda üreticisi PepsiCo artık süpermarkete ürün tedarik etmiyor.

Grubun Edeka’dan tüm ürün yelpazesi için için yüzde 30'luk bir fiyat artışı talep ettiği iddia ediliyor. Ancak Edeka bu talebe karşı çıkıyor, bu nedenle PepsiCo teslimatları hemen durdurdu. Şimdiye kadar olası bir uzlaşma olasılığı görünmüyor.

Fiyat artışlarına karşı olan Edeka, 150'den fazla üründe yaşanacak teslimat kesintilerini göze alıyor

Almanya'daki gıda perakendecileri, üreticilerin aşırı fiyat taleplerine karşı mücadele etmeye devam ediyor. Beiersdorf tüketim malları grubu için de durum böyle. Şirket ayrıca şu anda Edeka'ya gerçekleştirdiği teslimatları durdurdu.

Müşteriler bunu kısa sürede Nivea, Labello, 8X4, Eucerin ve Hansaplast markalarının köklü kozmetik ürünlerinin raflarındaki boşluklardan fark edebilir. Lebensmittelzeitung'a göre, üreticinin 150'den fazla ürünü bu durumdan etkilenebilir.

Tanınmış marka üreticiler de aynı yolu izliyor

Lebensmittelzeitung'un bildirdiği gibi, üretici SC Johnson da süpermarketleri fiyat artışlarıyla tehdit ediyor. SC Johnson, çok çeşitli temizlik, hijyen, bakım ve böcek koruma ürünleri satmaktadır. Glade veya Autan gibi markalar bunun kapsamına giriyor.

Peksimet üreticisi Brandt ile reçel ve bal üreticisi Göbber'den de benzer talepler var. Fiyatlarla ilgili tartışmalar uzun süre bitecek gibi görünmüyor. Alışveriş sırasında herhangi bir teslimat duraklamasının mevcut aralığı nasıl etkileyeceği henüz öngörülemiyor.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - eduschadesoares

HABERE YORUM KAT