Dünyanın en sağlıklı meyvelerinin sıralaması

Dünyanın en sağlıklı meyvelerinin sıralaması

Yapılan bir araştırma çeşitli meyveleri besin öğeleri açısından analiz etti. İşte dünyanın en sağlıklı meyveleri...

Sağlıklı olduğu düşünülen birçok gıda vardır. Çünkü vücudumuza birçok vitamin ve mineral sağlarlar. Bununla birlikte, hayati besinler söz konusu olduğunda, dünyanın en sağlıklıları arasında olduğu açık olan bazı meyveler vardır. Peki dünyanın en sağlıklı meyvesi hangisidir?

DÜNYANIN EN SAĞLIKLI MEYVESİ HANGİSİ?

Limon genel listede 28. sırada, meyve çeşitleri arasında ise 1. sırada yer almaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde, çilek sıralamada 30. sırada yer aldı. Bu meyvenin yüzde 90'ı sudan oluşsa da, geri kalan yüzde 10'u gerçek birer vitamin bombasıdır. Bir avuç çilek bütün bir günün C vitamini ihtiyacını karşılıyor ve düşük kalori ve yağ içeriyor.

Limonun yanı sıra diğer turunçgiller de dünyanın en sağlıklı gıdaları listesine girmeyi başardı. Portakal, misket limonu ve pembe greyfurt sırasıyla 33, 34 ve 35. sıralarda yer alırken, beyaz greyfurt da 41. sırada yer alarak sıralamaya girmeyi başardı.

Lezzetli böğürtlen de listeye girerek en sağlıklı yiyecekler arasında 38. sırada yer aldı. Eğer sık sık böğürtlen yiyorsanız, vücudunuz ve sağlığınız için çok şey yapıyorsunuz demektir. Böğürtlen yemek hücrelerinizi serbest radikallerden korur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca, koyu renkli meyveler provitamin A sayesinde optik sinir üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve sindirimi de uyarır.

ARTI49

HABERE YORUM KAT