Dünya tarihinde ilkti... Domuz böbreği ile 1,5 ay yaşayabildi

Dünya tarihinde ilkti... Domuz böbreği ile 1,5 ay yaşayabildi

ABD'de yaşayan ve genetiği değiştirilmiş bir domuzdan böbrek nakli yapılan ilk hastanın, ameliyattan sadece bir buçuk ay sonra öldüğü bildirildi.

Richard Slayman, 62 yaşındaydı ve son dönem böbrek yetmezliği ile mücadele ediyordu. Uzmanlar, organ naklinde yeni bir çağın işareti olacağını söyledikleri, 69 genomik düzenlemeden geçmiş bir domuzdan böbrek nakledildiğini belirtti. Slayman, 6 Nisan'da hastaneden taburcu edildiğinde iyileşme sürecinde olduğunu ifade etmişti.

Slayman, böbrek hastalığı teşhisi konmadan önce yıllardır Tip 2 diyabet ve hipertansiyonla mücadele ediyordu.

2011'de diyaliz tedavisi görmeye başladı ve nihayetinde böbrek donörü bekleme listesine alındı. Aralık 2018'de insan böbrek nakli yapıldı. Ancak beş yıl sonra donör böbreği de iflas etmeye başladı ve Slayman, Mayıs 2023'te tekrar diyalize alındı.

Diyaliz sırasında pıhtılaşma komplikasyonlarını gidermek için her iki haftada bir pıhtı giderme ve cerrahi revizyondan geçmek zorunda kaldı.

Slayman'ın inatçı komplikasyonları ve hızla bozulan böbrek fonksiyonu nedeniyle doktorları domuz böbreği naklini denemeyi önerdi.

Nakil sonrasında, hastaneden ayrılmaya hazırlanırken organ reddi korkusu yaşadı, ancak doktorlar bu duruma hızlı bir şekilde müdahale edebildiler, çünkü bu yaygın bir ret vakasıydı.

Hastaneden çıktıktan sonra, değerleri bir süre iyi gitti, ancak iki ayın ardından Slayman yaşamını yitirdi.

Slayman'ın neden deneysel tedaviye katıldığını açıklayan MGH Nefroloji Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Winfred Williams, "Bir insan böbreği için beş ila altı yıl beklemesi gerekebilirdi. Bu şekilde hayatta kalmak mümkün olmazdı," dedi.

HABERE YORUM KAT