Dünya devi platform, BluTV’yi satın aldı

Dünya devi platform, BluTV’yi satın aldı

Dünyanın en büyük medya şirketi Warner-Discovery Türkiye pazarına dev bir adımla girdi. Doğan Ailesinin üçüncü kuşak üyesi Doğan Yalçındağ’ın kurduğu BluTV pek yakında HBO-Max olacak. Türkiye streaming pazarında rekabet çok kızışacak.

Blu TV, Türkiye’de bir Türk’ün kurduğu ilk ve en büyük streaming platformu. BluTV’nin Türkiye’de ve dünyada çok tutulan ‘Games of Thrones’ ve ‘The Last of Us’ gibi dizileri yapan HBO’nun da sahibi olan bir dünya devine geçmesi ile streaming pazarı da hareketlenecek.

Devir işlemi tamamlandığında BluTV, Warner Bros-Discovery’nin HBO’yu da kapsayan yeni markası Max adını alacak ve bu isimle yayın yapacak.

EKONOMİDE İYİLEŞMENİN İLK İŞARETLERİNDEN

BluTV zengin Türkçe içeriğiyle Türkiye’nin en büyük streaming platformu. Bol ödüllü dizileriyle Türkiye pazarında bu alana büyük yatırım yaparak giren Netflix, Disney ve Amazon prime gibi rakipleriyle yıllardır yarışıyor.

Ayrıca Arap dünyasının medya gruplarıyla işbirliği yaparak o pazarda da kendine yer edinmişti.

Böyle olunca da dünyanın şu an en hızla büyüyen medya gruplarından olan Warner Bros Discovery’nin dikkatini çekmişti.

Amerika’da Warner Bros. ile Discovery birleşip dünyanın en büyük medya şirketini yaratmazdan önce Discovery Grubu BluTV’ye stratejik ortak olmuş ve bir işbirliği ortamı doğmuştu.

Dün imzalanan anlaşmaya Warner-Discovery BluTV’nin tamamını satın aldı. Bu alım Türkiye’ye uzun aradan sonra girecek en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olacak.

Çoğu gözlemciye göre BluTV’nin el değiştirmesi Türkiye’de son günlerde ekonomide geri gelen yabancı yatırımcı güveninin ilk işaretlerinden biri.

BÜTÜN MAX KATALOĞU GELECEK

Fiyatı henüz açıklanmayan satın alma tamamlandıktan sonra BluTV’nin mevcut film ve dizi kataloğuna Amerikan Warner Bros. ile HBO ve Discovery Grubunun bütün kataloğu da eklenecek.

BluTV’nin bir önemli özelliği platformun içinden canlı televizyon kanallarının izlenmesine de olanak tanıması.

Amerika’da Warner Bros. HBO ve Discovery Grup kanallarının üzerine şemsiye gibi kurulan Max da bu iş modelini benimsemiş gözüküyor. ABD’de Max platformdan hiç ayrılmadan canlı televizyon seyretme olanağı da sağlıyor.

BluTV’nin Max’a dönüşmesinden sonra Max’ın Türkiye’den Amerikan televizyonlarının seyredilmesine olanak sağlayıp sağlamayacağı henüz bilinmiyor.

DOĞAN AİLESİNİN ÜÇÜNCÜ KUŞAĞI KURDU

BluTV, Doğan Ailesinin üçüncü kuşak üyesi Doğan Yalçındağ tarafından kurulmuştu. O sırada Aydın Doğan liderliğindeki Doğan Medya Grubu Türkiye’nin en büyük medya şirketiydi.

Ancak daha sonraki dönemde Doğan Grubu medyadan çekilmeye karar verdi, varlıklarının önemli bölümünü Demirören Holding’e sattı. Bu dev satış sırasında grubun elde çıkarmadığı başlıca medya varlığı BluTV idi. (Diğeri kitap pazarının en büyük yayınevlerinden Doğan-Egmont Yayıncılık.)

Önce Netflix, ardından Amazon Prime ve son olarak da Disney+’ın girmesiyle birdenbire önemli bir rekabet alanına dönen Türkiye streaming pazarında BluTV’nin en büyük avantajı sunduğu zengin Türkçe içerikti.

BluTV zaman içinde çok sayıda önemli ve ödüllü yeni dizinin de yapımcılığını yaptı. Doğan ailesinde üçüncü kuşağın bir diğer üyesi Alihan Yalçındağ da, ‘Alef’ gibi ABD’nin Variety dergisi tarafından üç yıl önce “Dünyada yılın en önemli 10 dizisinden biri ” seçilen yerli dizinin yapımcılığını yapmıştı.

HABERE YORUM KAT