Dünya AIDS Günü: HIV hakkında az bilinen altı şey

Dünya AIDS Günü: HIV hakkında az bilinen altı şey

Pek çok kişi HIV ve AIDS hakkında yeterli bilgiye sahip değil. İşte HIV hakkında bilmeniz gereken altı gerçek.

1 Aralık Dünya AIDS Günü. AIDS, edinilmiş bağışıklık yetersizliği sendromu anlamına gelen ve HIV virüsünün kişinin bağışıklık sistemine saldırması sonucu ortaya çıkan HIV 'in en ileri aşamasıdır. Dünya genelinde birçok insan bu hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip değil. AIDS hakkında az bilinen altı bilgi:

1. BİRİNİN HIV İLE ENFEKTE OLUP OLMADIĞINI GÖREMEZSİNİZ

Robert Koch Enstitüsü'nün araştırmalarına göre Almanya'da HIV ile yaşayan yaklaşık 90.000 kişi var. Bu kişilerin büyük çoğunluğu, kendilerini AIDS'e yakalanmaktan koruyan ve normal bir yaşam beklentisi ve hiçbir yan etki olmadan tamamen normal ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlayan ilaçları düzenli olarak aldıkları için gerçekten iyi durumdalar.

2.TEDAVİ GÖREN HIV-POZİTİF KİŞİLER BULAŞICI “DEĞİLDİR”

Düzenli olarak HIV ilacı kullanan kişiler sadece kendilerinin sağlıklı kalmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer insanların kendileriyle cinsel ilişki sırasında HIV ile enfekte olmalarını da önlerler. Almanya'daki HIV pozitif kişilerin neredeyse yüzde 90'ı düzenli olarak bu ilacı kullanıyor. Bunların yüzde 96'sında virüs artık kanda tespit edilemiyor. Dolayısıyla artık bulaşıcı değildirler.

3.ALMANYA’DAKİ HIV-POZİTİFLERİN YÜZDE ONU VİRÜSÜN FARKINDA DEĞİL

Böyle bir durumda bu kişiler kendilerini ve başkalarını koruyamazlar. Burada sadece düzenli HIV testleri yardımcı olabilir. Bunlar artık her eczanede, hatta evde kullanım için bile mevcuttur. Böyle bir test pozitif çıkarsa, derhal bir doktora görünmeli ve HIV tedavisine başlamalısınız. Ne kadar erken başlarsanız, sağlığınıza zarar vermeme şansınız o kadar artar. Bir AIDS hizmet merkezinde veya bir doktor tarafından test yaptırmak en güvenli seçenektir.

4.HIV BİR “EŞCİNSEL HASTALIĞI” DEĞİLDİR

Almanya'da uzun yıllardır sürdürülen başarılı önleme çalışmaları sayesinde, eşcinsel ve biseksüel erkekler arasındaki yeni HIV enfeksiyonlarının sayısı son on yılda istikrarlı bir şekilde düşmektedir. Ancak aynı zamanda heteroseksüeller arasında da bu oran artmaktadır. Bu kişilerin daha sık test yaptırması gerekir.

5.HIV-POZİTİF KADINLARIN ÇOCUKLARI HIV-POZİTİF OLMAYABİLİR

Modern HIV ilaçları sayesinde HIV pozitif kadınlar sadece normal yollardan gebe kalmakla kalmıyor, aynı zamanda çocuk da doğurabiliyorlar. Bebek, ilaç sayesinde annenin virüsü ile enfekte olmaktan korunur.

6.GÜNLÜK HAYATTA TEMAS YOLUYLA HIV BULAŞMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR

HIV-pozitif kişilerle enfekte olmadan tabak, bardak ve çatal bıçak paylaşabilirsiniz. HIV pozitif kişilerle enfekte olmadan herhangi bir spor yapabilirsiniz. HIV pozitif kişilerle enfekte olmadan çalışabilirsiniz. Eğer bu kişiler düzenli olarak ilaç kullanıyorsa sizin için bir risk barındırmazlar.

ARTI49

HABERE YORUM KAT