Doğum öncesi ve sonrası için  AOK’dan “bebek hattı” desteği

Doğum öncesi ve sonrası için AOK’dan “bebek hattı” desteği

Almanya’nın en büyük devlet sağlık sigortası AOK’nın Hessen Teşkilatı ebeveynlere yönelik “bebek hattı” uygulaması ile destek vermeye devam ediyor.

AOK, haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet verilen “Bebek Hattı”nda uzmanlar tarafından bebekle ilgili tüm soruları yanıtlıyor. “aok-erleben.de/das-aok-baby-telefon” linkinden de ayrıntılı bilgiye ulaşılabileceği belirtilirken, doğum öncesi ve sonrası anne, baba ve bebek için AOK Hessen’in sunduğu özel hizmetler şöyle aktarıldı:
“Bebek mi bekliyorsunuz? Coşku dolu ve heyecan verici bir süreç başlıyor. Ailenize yeni bir ferdin gelmesine sizinle birlikte seviniyoruz ve hamilelik dönemi, doğum, emzirme dönemi ve çocuğunuzun büyüdüğü yıllar boyunca size eşlik ediyoruz. Bu konuda sizlere yasal hizmetlerden daha fazlasını sunuyoruz.

ÇOCUK SAĞLIĞI ÖNLEMLERİ

bebek-hatti.jpg

Çocuklarınızın sağlıklı büyümesi için, önemli önleyici sağlık muayeneleri için masrafları üstleniyoruz. Ayrıca doktorlardan randevu almanızı da size hatırlatıyoruz. Buna doktordaki sağlık taramaları ve diş doktorunda erken teşhis muayeneleri, aynı zamanda gençler için önleyici sağlık muayeneleri dahildir.

AŞILAR

İyi bir aşı koruması, çocuklar için en iyi sağlık önlemidir ve onları hayati tehlike arz eden hastalıklara karşı korur. Federal Ortak Komisyonun Koruyucu Aşı Yönetmeliği’nde yer alan tüm önemli koruyucu aşılar için masrafları üstleniyoruz.

Bu, Daimi Aşı Komisyonu’nun (STIKO) tavsiyelerini temel alıyor ve kızamık, kabakulak, kızamıkçık, tetanos, çocuk felci, difteri ve boğmaca, ancak influenza (grip) gibi hastalıklara karşı koruyucu aşıları da içeriyor. 
6 haftalık yaştan itibaren rotavirüslere karşı masrafları da üstleniyoruz. 

Özellikle çocuklarda zamanında aşı koruması oluşturmaya başlamak şarttır. Sizin ve çocuklarınızın aşı durumunu düzenli aralıklarla doktorunuza kontrol ettirin. Onlar güncel olarak hangi aşıların gerekli olduğu konusunda size ve ailenize bilgi verirler.

2-008.jpg

DOĞUM ÖNCESI MUAYENELER

Hamilelik döneminde kendinizi güvende hissetmelisiniz. Bu nedenle düzenli doktor bakımı ve tüm önemli önleyici sağlık muayeneleri, örneğin kızamıkçık testi, Rhesus faktörü testi, ultrason muayeneleri ve hamilelik diyabet testi için masrafları üstleniyoruz. Riskli hamileliklerde örneğin amniyotik sıvı muayenesi gibi özel muayeneler için masrafları da karşılıyoruz. 

 

Tavsiyemiz: İlk ve son hamilelik haftalarında her 14 günde bir kontrol muayenelerine gitmelisiniz.

KARŞILADIĞIMIZ HİZMETLER

• 3D ultrason,

• Doppler muayenesi,

• Refakatçinin aile odasına yerleştirilmesi, 

• Refakatçi için hamileliğe hazırlık kursu,

• Ek sağlık önlemi testleri.

DOĞUMA HAZIRLIK KURSU

Tavsiyemiz: Çift olarak bebek bekliyorsanız, doğuma hazırlık kursuna katılmalısınız. Sadece hamilelik konusundaki tüm sorularınız yetkin kişiler tarafından cevaplanmakla kalmıyor, aynı zamanda hamilelikte doğru davranış, bebeğin emzirilmesi ve bakımı hakkında birçok şey öğrenirsiniz. Ayrıca hamilelik jimnastiği, soluma ve gevşeme egzersizleri de öğrenirsiniz. 

AOK sigortalı anneler için 14 saate kadar masrafları üstleniyoruz.

REFAKATÇİLER İÇİN HAMİLELİĞE HAZIRLIK KURSU

Çift olarak doğuma hazırlık kursuna katılmaya değer. Refakatçi eğer AOK sigortalıysa maksimum 100 Euro’ya masrafları karşılıyoruz.

İLAÇ DANIŞMANLIĞI

Hamilelik döneminde sadece beslenmenize değil, ilaç alırken de dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi tehlikeye atmadan hangi ilaçları alabileceğinizi Charité Berlin Embriyonal Toksikoloji Danışma Merkezi’nden öğrenebilirsiniz. Ücretsiz telefon numarası: 0800 8 265 265. Merkeze Pazartesi–Salı saat 9.00–12.30 arası ve Pazartesi, Salı, Perşembe ve Cuma saat 13.30–16.00 arası ulaşabilirsiniz. 

HAMİLELER İÇİN HATHA YOGA

Bu kursta, hamilelik döneminde size eşlik edecek bir yöntem öğrenirsiniz. 
Özel nefes alıştırmaları veya kalça egzersizleri doğuma hazırlanmanıza yardımcı olur. Bilgileri bulabileceğiniz adres: aok.de/hessen/gesundheitskurse

DOĞUM

Bebeğinizi nerede dünyaya getirmek istediğinizi seçebilirsiniz: Hastanede, doğumevinde veya evde. Tüm durumlarda masrafları üstleniyoruz.

EBENİN ÇAĞRI ÜZERİNE HAZIR BULUNMASI

Çoğu kadın doğumdan önceki son haftalarda, kendilerini optimum şekilde doğuma hazırlayan birini yanında istiyor. Hastanede, doğumevinde veya evde doğum sırasında güvendiğiniz bir ebenin veya doğum uzmanının çağrı üzerine hazır bulunması için masrafları destekliyoruz. Çağrı üzerine hazır bulunma masrafları, hesaplanan doğum tarihinden üç hafta öncesine ve iki hafta sonrasına kadar maksimum 250 Euro tutarında karşılanır.

EBE DESTEĞİ

Bebeğiniz geldi – ve çok sayıda soru ortaya çıkıyor. Bir ebe veya doğum uzmanı size önemli tavsiyeler ve bilgiler verebilir. Ebe desteği için masrafları doğumdan sonra 12 aya kadar karşılıyoruz.

DOĞUM SONRASI EGZERSİZ KURSU

Eski formunuzu tekrar kazanın. Bir doğum sonrası egzersiz kursunu biz ödüyoruz. Ayrıca: Ebeniz ya da doğum uzmanınız kursu doğrudan bize fatura edebilir.”
AOK Hessen’in söz konusu  hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin üye olmasının yeterli olduğu belirtilirken ayrıntılı bilginin şu internet adresinden alınabileceği iletildi:
https://www.aok.de/pk/hessen/mitgliedschaft-tarife/mitglied-werden/informationen-zum-wechsel-zur-aok-hessen/

+49 - FRANKFURT

 

HABERE YORUM KAT