Diyet ve spor yapıp yine de zayıflayamıyorsanız bunun 7 sebebi var...

Diyet ve spor yapıp yine de zayıflayamıyorsanız bunun 7 sebebi var...

Ancak ne kadar spor yaparsanız yapın ya da ne kadar sağlıklı yaşarsanız yaşayın, bazen kilo vermek işe yaramaz. Bunun 7 sebebi var...

Sağlıklı bir metabolizma kilo vermenize yardımcı olur ve günlük yaşamda yeterli enerjiye sahip olmanızı sağlar. Ancak bazı rutinler metabolizmanızı yavaşlatabilir ve bu nedenle kilo vermenizi engelleyebilir.

Kilo vermek isteyen insanlar genellikle düzenli egzersiz yapmak, daha sağlıklı beslenmek veya alkolden uzak durmak gibi birçok kurala bağlı kalırlar. Ancak ne kadar spor yaparsanız yapın ya da ne kadar sağlıklı yaşarsanız yaşayın, bazen kilo vermek işe yaramaz.

Bunun 7 sebebi vardır.

İşte o nedenler:

1. Yeterince su içmiyorsunuz

Çok az su içmek metabolizmayı yavaşlatır ve kilo vermeyi zorlaştırır. Bu yüzden her zaman bol su için, çünkü bu aynı zamanda zihni keskinleştirir ve konsantrasyonu artırır.

2. Çok az uyuyorsunuz

Çok az ve düzensiz uyku metabolizmayı bozar. Gecede dört saatten az uyumak şeker metabolizmasını bozar.

Çok az uyuyan insanlar da yüksek kalorili yiyecekleri daha sık yeme eğilimindedir. Düzenli bir uyku ritmi ve yeterli uyku süresi, ideal şekilde işleyen bir metabolizma için ön koşullardır.

3. Çok az protein tüketiyorsunuz

Vücut proteinleri parçalamak için çok fazla enerji harcamak zorunda olduğundan, protein açısından zengin gıdalar metabolizmayı gerçekten hızlandırır.

Ayrıca protein sizi uzun süre tok tutar ve vücutta işlendiğinde diğer besinlere göre daha fazla kalori yakar. Bununla birlikte, diyetiniz sadece proteinden oluşmamalıdır.

4. Sadece dayanıklılık antrenmanı yapıyorsunuz

Egzersizin metabolizmanızı hızlandırdığını söylemeye gerek yok. Ancak, yalnızca dayanıklılık sporları yapıyorsanız, potansiyelinizi tam olarak kullanmıyorsunuz demektir. Bu nedenle, metabolizmanızı gerçekten hızlandırdığı için daha sık ağırlık antrenmanı yapmalısınız.

5. Düzenli yemek yemiyorsunuz

Düzensiz yemek yerseniz ve hatta öğün atlarsanız, bu metabolizmanız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olur ve onu yavaşlatır.

Bunun daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacağını düşünen herkes yanılıyor. Vücut düzenli bir besin kaynağına bağımlıdır. Eğer çok az alırsa, ekonomi moduna geçer. Antrenmandan sonra da mutlaka bir şeyler yemelisiniz, çünkü kas kütlesi oluşturmanın tek yolu budur.

6. Çok fazla alkol alıyorsunuz

Alkol gerçek bir vücut katilidir ve kilo vermek söz konusu olduğunda kesinlikle işe yaramaz. Bunun nedeni, alkol aldıktan sonra vücudun öncelikle alkolü parçalamakla meşgul olmasıdır.

Bu süreçte karbonhidrat ve yağ metabolizması neredeyse tamamen durma noktasına gelir. Böylece metabolizma radikal bir şekilde yavaşlar ve yağ yakımı durur.

7. Çok fazla şekerli yiyecek yiyorsunuz

Konu kilo vermek olduğunda şekerin hiçbir faydası olmadığını herkes bilir. Şekerli gıdalar metabolizmayı yavaşlatır ve kan şekeri seviyesi hızla yükselir.

Sonuç olarak pankreas insülin salgılar ve bu da şekerin kandan hücrelere taşınmasını sağlar. Ancak pankreas aşırı yüklenirse, kanda çok az şeker kalabilir ve hipoglisemi ortaya çıkabilir.

Bunu genellikle yemek yeme isteği izler ve en kötü durumda diyabete yol açabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT