Diyet ve spor yapanlar dikkat: İşte az ve çok şekerli meyveler!

Diyet ve spor yapanlar dikkat: İşte az ve çok şekerli meyveler!

Meyvenin dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçası olduğu bir sır değil. Sonuçta, meyveler çok miktarda sağlıklı lif, fitokimyasallar, vitaminler ve mineraller içerir. Peki hangi meyvede daha az, hangi meyvede daha çok şeker bulunuyor? İşte listesi...

Sağlıklı ve az şekerli beslenmek istiyorsanız, meyve yerken de dikkat etmelisiniz. Zira, birçok meyve düşündüğünüzden çok daha fazla kalori içeriyor.

Meyvenin dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçası olduğu bir sır değil. Sonuçta, meyveler çok miktarda sağlıklı lif, fitokimyasallar, vitaminler ve mineraller içerir, ancak genellikle fruktoz, glikoz ve sakaroz şeklinde çok miktarda şeker de içerir.

İLK SIRADA NE VAR?

Peki, hangi çeşitlerin özellikle az şeker içerdiğini merak ediyor musunuz?

İşte listesi:

1. sıra: Avokado - 1,4 gram şeker

Avokado botanik açıdan bir meyvedir. Tatlılığı fruktozdan (meyve şekeri) değil, sadece glikozdan gelir. Bu da meyveyi son derece düşük şekerli ve sağlıklı yapar.

2. sırada: Ahududu - 4,8 gram şeker

Pek çok çilek türü gibi ahududu da düşük şeker içeriği konusunda açık ara öndedir. 100 gram taze ahududu sadece 4,8 gram içerir. Ayrıca düşük kalorilidir ve lif bakımından zengindir.

3. sırada: Çilek - 5,5 gram şeker

Çilek, 100 gramda 5,5 gram şeker içeriği ile en düşük şekerli meyve türlerinden biridir. Ayrıca, örneğin portakaldan çok daha fazla C vitamini içerirler.

4. sırada Kayısı - 7,7 gram şeker

Kayısı düşük şeker içeriği ile yüksek puan alır. 100 gramda sadece 7,7 gram içerir.

5. sırada: Erik - 7,8 gram şeker

7,8 gram ile erik de düşük şekerli meyve çeşitleri arasındadır.

6. sırada: Portakal - 8,3 gram şeker

Portakal daha az şeker içeren bir başka meyve türüdür. Folik asit vitamini ve potasyum mineraline ek olarak, meyve ayrıca yüksek miktarda C vitamini içerir.

7. sırada: Karpuz - 8,3 gram şeker

Karpuz, yüksek su içeriği nedeniyle özellikle yaz aylarında popüler bir serinleticidir. B5 vitamini ve C vitamininin yanı sıra 8,3 gram şeker içerir.

8. sırada: Kivi - 9,1 gram şeker

Kiviler gerçek birer C vitamini bombasıdır. Sadece bir meyve günlük ihtiyacınızın üçte birini karşılayabilir. Ayrıca düşük şeker içeriğine sahiptir.

9. sırada: Armut - 10,2 gram şeker

Armutların sindirimi kolaydır, az meyve asidi ve nispeten az şeker içerir.

10. sırada: Elma - 10,3 gram şeker

Son olarak, az şekerli ilk 10 meyve çeşidi arasında 10,3 gram şekerle elma da yer almaktadır.

ŞEKER ORANLARI YÜKSEK

Birçok meyve türü önemli ölçüde daha fazla fruktoz içerir. Örneğin muz ve üzümün tadı çok tatlıdır - şeker oranlarının da yüksek olması şaşırtıcı değildir.

Peki, hangi meyveler en yüksek şeker içeriğine sahip?

İşte listesi:

-Muz (17,3 gram şeker)
-Nar (16,1 gram şeker)
-Üzüm (15,1 gram şeker)
-Tatlı kiraz (13,7 gram şeker)
-Mango (12,5 gram şeker)
-Ananas (12,4 gram şeker)

Öte yandan, uzmanlar, günde iki porsiyon, yani yaklaşık 250 gram meyve öneriyorlar. Bir porsiyon elinize sığabilecek miktara denk gelmektedir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT