Diyanet kota harici hacca giden Türkleri Suudilere şikayet etti

Diyanet kota harici hacca giden Türkleri Suudilere şikayet etti

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, seyahat ve ticari vizeyle Suudi Arabistan’a hacca giden Türk vatandaşlarını Suudi yetkililere şikayet ettiği iddia edildi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, Diyanet’in bu şikayeti üzerine Suudi yetkililer otelleri dolaşarak tespit ettikleri kişilere 10 bin riyal (86 bin TL) ceza kesip sınır dışı etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Hizmetleri Daire Başkanı Hüseyin Demirhan’ın, bir sohbet sırasında, kendi kotaları dışında hacca giden Türk vatandaşlarını şikayet ettiklerini itiraf ettiği bildirildi. Demirhan, “Ticari vize ile plansız gelen hacılarımız var. Geçen sene otelde kamufle olup Arafat’a gitmek için bekleyenler çok fazlaydı. Bu sene biz onları şikayet ettik. Organizasyonumuzu baltalıyorlar” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise yaptığı açıklamada, Hac vizesi olmayan kişilere yönelik yaptırımların tamamen Suudi Arabistan’ın yetkisinde olduğunu belirtti. Başkanlık, tartışmalara neden olan görüntünün bağlamından koparıldığını ve gerçek dışı yorumlara neden olduğunu vurguladı. Ayrıca, Suudi Arabistan’ın hac vizesi olmayan kişileri Mekke’ye almayacağı ve yasalara aykırı olarak girenlerin çeşitli yaptırımlarla karşılaşacağını önceden duyurduğunu hatırlattı.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum