Dijital güvenlik elzem oldu: Almanya’da “siber ajans” resmen kuruldu

Dijital güvenlik elzem oldu: Almanya’da “siber ajans” resmen kuruldu

Siber saldırıların küresel bir silaha dönüşmesine karşı yeni önlemler alınıyor. Federal Almanya Savunma ve İçişleri Bakanlıkları öncülüğünde bir siber ajans kurulduğu açıklandı.

Bir siber ajans kurulacağını, bunun için gerekli imzaların atıldığını bildiren Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, bu kuruluşla bilişim sistemlerinin korunmasında önemli bir mesafe alındığını bildirdi. 

Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre, Savunma Bakanlığı ve Federal İçişleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa finanse edilen bu ajansla, siber dünyada iç ve dış güvenliği artıran araştırma projelerini başlatmak ve teşvik etmek amaçlanıyor. Bu amaçla 2023 yılına kadar ajans başlangıçta 350 milyon avro ile finanse edilecek. En fazla 100 kişilik istihdam yaratılan ajansın merkezi geçici olarak Halle olarak belirlendi. Siber ajans daha sonra Leipzig/Halle Havalimanı'na taşınacak.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer ajans için özellikle bu bölgenin seçilmesinde, burada linyit üretimine son verilmesinin beraberinde getirdiği yapısal değişikliğin etkili olduğunu bildirdi. 

Siber ajansın araştırma direktörü Christoph Igel oldu. Igel, Alman silahlı kuvvetlerine geçmeden önce  Alman Yapay Zekâ Araştırma Merkezi'nin üst düzey yöneticisiydi. Siber Ajans’ın gelişimini devralan Igel’in ilk görevinin, Almanya'nın en iyi beyinlerini ajansa katmak olacağı bildirildi. Siber ajansın resmi açılışı ekim ayında Halle'de bir törenle yapılacak. 

+49 - BERLİN

FOTO: Hendrik Schmidt/DPA

HABERE YORUM KAT