DİDF’ten tam yasak çağrısı: “Sadece Bozkurtlar değil, bütün ırkçı-faşist örgütler yasaklansın!”

DİDF’ten tam yasak çağrısı: “Sadece Bozkurtlar değil, bütün ırkçı-faşist örgütler yasaklansın!”

Alman Meclisi’nde Ülkücülere yönelik yasağın incelenmesini öngören ortak önergenin geçmesinin ardından DİDF’ten bu girişime destek geldi. DİDF kararla ilgili “Yetmez, tüm ırkçı örgütler yasaklansın” talebinde bulundu.

Federal Almanya’da “ülkücülerin” yasaklanmasına ilişkin teklifin Alman Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilmesinin ardından Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) bir basın açıklaması yaparak meclisin bu kararına destek verdi. Açıklamada “Sadece Bozkurtlar değil, bütün ırkçı-faşist örgütler yasaklansın!” talebi dile getirildi. 

GECİKMİŞ BİR ADIM

DİDF’in açıklaması şöyle:

“Almanya 18 Kasım günü yapılan tartışmaların ardından ırkçı-faşist MHP ile bağlantılı olduğu bilinen derneklerin yasaklanması yönünde alınan karar olumlu bir adım olmakla birlikte yetersizlikler içeriyor. Zira meclisin kararı sadece bir öneri niteliği taşırken, asıl karar Federal Hükümete, dolayısıyla İçişleri Bakanlığı’nın takdirine bırakılmıştır.

Türkiye’deki gelişmeleri belli ölçüde takip edenler Almanya’daki Bozkurt derneklerinin bağlı olduğu siyasi partinin Türk ve Müslüman olmayan bütün kesimlere karşı düşmanlık beslediğini ve yıllarca bu temelde saldırı düzenlediğini, katliamlar yaptığını, mafya ile iç içe olduğunu biliyorlar. Son günlerde MHP liderinin ağırladığı bir mafya bozuntusunun ana muhalefet partisi liderine yaptığı tehditler bunu bir kez daha açık olarak gösterdi.

Bu nedenle ırkçı-faşist düşüncelere sahip, mafyayla içli-dışlı bir hareketin Almanya’daki uzantılarının yasaklanması, gecikmiş bir adımdır. Çünkü, 1970’li yıllardan bu yana Almanya’da yasal olarak varlığını sürdüren bu örgüt, Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak Almanya’da pek çok kez gösteri ve yürüyüşlere saldırmış, kendisi gibi düşünmeyen birçok insanı katletmiştir. Avrupa’da da her türlü mafyatik grupla içli dışlıdır. Varlık nedeni Türkiye’deki çelişki ve çatışmaları Avrupa’ya taşımak ve bunun üzerinden güç toplamak olan “Bozkurtlar”, emir ve direktifleri de asıl olarak Türkiye’den alıyor. Bunlar yaptıklarıyla aynı zamanda Alman ırkçı örgütlerin güçlenmesine hizmet ediyorlar.

TÜM FAŞİST ÖRGÜTLER YASAKLANSIN!

Irkçılık, milliyetçilik, faşistlik bir millete indirgenemeyeceği gibi farklı milletlerden pek çok ırkçı-faşist örgüt halen Almanya’da faaliyetlerine devam ediyor. Bunların başında ise Alman ırkçı parti ve örgütleri geliyor. Faşist NPD’nin yasaklanması için yapılan bütün girişimler sonuçsuz kaldı. Başta AfD olmak üzere pek çok ırkçı-faşist örgüt halen devlet kaynaklarından beslenerek ülkedeki göçmenlere karşı her gün nefret körüklüyor, şiddet olaylarına başvuruyorlar. Kısa bir süre önce antifaşistlere saldıran ve meclisi basmaya çalışanlar da bu örgütlerdi.

“SULANDIRILMADAN UYGULANSIN”

Bu nedenle federasyon olarak, etnik kökeninden bağımsız bütün faşist örgütlenmelerin ve propagandanın derhal yasaklanmasını talep ediyoruz. Meclisten çıkan kararın sulandırılmadan uygulanması, ardından bütün ırkçı örgütlerin yasaklanması Almanya’da yerli ve göçmen emekçilerin barış içerisinde bir arada yaşaması açısından büyük bir önem taşıyor.

Alman hükümeti bu meseleyi, Türkiye ile ekonomik ve siyasi pazarlıklara malzeme, şantaj aracı yapmamalıdır. Bugüne kadar yaşanan birçok olayda her iki hükümet de, kendi çıkarları için vatandaşların mağdur olmasına neden olmuş, Alman ve Türkiyeli emekçiler arasında önyargıların derinleşmesini, kutuplaşmayı körüklemişlerdir.

Türkiye’den Almanya’ya göçün üzerinden yaklaşık 60 yıl geçerken, Türkiye kökenli göçmenlerin, Türk devleti ve partileri tarafından uzaktan kendi çıkarları için kumanda ettiği uydu örgütlere ihtiyacı yoktur. Bu türden örgütlerin Almanya’daki Türkiye kökenli göçmenlerin yaşamını kolaylaştırmadığı gibi son derece zorlaştırdığı defalarca kanıtlandı. Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin çıkarı Almanya’da daha iyi çalışma ve yaşam koşulları için mücadele eden, Alman ve diğer uluslardan emekçilerle, gençlerle, kadınlarla birlikte yaşamı tavizsiz savunan ve ırkçılığa-ayrımcılığa karşı çıkan örgütlere ihtiyacı vardır.

Bu nedenle Türkiye kökenli göçmenlerin dini ve milli değerlerini yıllarca sömürerek ekonomik ve siyasi rant elde eden örgütler Türkiye kökenlilerin temsilcisi olamazlar. Almanya’yı yaşam merkezi olarak gören tüm emekçileri, yerli emekçilerle birliği ve beraberliği güçlendirmeye, her türden ırkçı-faşist örgütlere karşı mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Söz konusu önerge “Milliyetçiliğe ve ırkçılığa meydan okuyoruz- Ülkücü Hareket’in etkisini püskürtmeliyiz” başlığını taşıyor. Almanya İçişleri Bakanlığı söz konusu grupların ve örgütlenmelerin yasaklanıp yasaklanamayacağına karar verecek. 

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT