Devleri kolay birleştirmiyorlar: AB'de Fiat Chrysler ve Peugeot sıkıntısı

Devleri kolay birleştirmiyorlar: AB'de Fiat Chrysler ve Peugeot sıkıntısı

Avrupa Birliği, üretimi tehlikeli boyutlarda düşen otomotiv sektöründeki birleşmeleri ince eleyip sık dokuyor. Amaç haksız rekabeti önlemek, ama sektör de acilen gömlek değiştirmek zorunda.

Avrupa otomotiv endüstrisi ağır bir krizden geçerken yakalandığı koronavirüs virajını almak için yeni ittifaklar deniyor. Ancak Avrupa Birliği (AB), birleşmeleri mercek altına almakta ve soruşturmalar açmakta kararlı olduğunu gizlemiyor. 

Nitekim Brüksel, şimdi de Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Peugeot ve Citroen markalarının bağlı bulunduğu Fransız PSA'nın birleşme teklifine ilişkin soruşturma başlattı.

AB Komisyonu'ndan yapılan bir açıklamada, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren FCA ve PSA gruplarının birleşmesine ilişkin resmi rekabet soruşturması başlatıldığı bildirildi.

 

FAZLA BÜYÜKLER

Açıklamada, söz konusu firmaların Avrupa piyasalarında geniş marka ve model portföyleri olduğu anımsatılarak, özellikle ticari araçlarda bu grupların lider konumda bulunduğu kaydedildi. 

Birleşmenin, AB üyesi 14 ülke ve İngiltere'de 3,5 tonun altındaki kamyonet ve hafif ticari araçlarda rekabetin azalması endişesine yol açtığı ifade edilen açıklamada, söz konusu işlemin dikkatli biçimde değerlendirileceği belirtildi. 

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek AB Komisyonu'nun yetkileri arasında bulunuyor. AB Komisyonu, bu inceleme ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde komisyon birleşmeleri ve satın almaları engelleyebiliyor.

FCA ve PSA grupları, aralık ayında yüzde 50-50 ortaklıkta birleşmek için anlaşmıştı

+49 – FRANKFURT

HABERE YORUM KAT