Deutsche Bank'a baskın: Polis Alman devine 'para aklama' operasyonu yaptı

Deutsche Bank'a baskın: Polis Alman devine 'para aklama' operasyonu yaptı

Alman Deutsche Bank’ın Frankfurt merkezinde arama yapıldı. Almanya polisi tarafından gerçekleştirilen operasyon, bankanın "sürdürülebilir yatırım" verilerinde “abartılı bilgi verme” ve böylelikle yeşil aklama yapması gerekçesiyle gerçekleştirildi.

Almanya polisi Deutsche Bank'ın genel merkezi ve banka iştiraki DWS'ye baskın yaptı. Bankanın 'yeşil aklama olarak adlandırılan ‘çevresel sorumluluklarla ilgili yanlış bilgilendirme’ yaptığı suçlamaları baskına konu edildi.

Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank ve bankanın varlık yönetim şirketi DWS Group’un Frankfurt merkezlerinde Frankfurt savcılığı tarafından "sürdürülebilir yatırım” soruşturmasına yönelik arama yapıldığı bildirildi.

Frankfurt Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, federal polisin, Almanya Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin) yetkilileri ile evresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarına ilişkin soruşturmaya yönelik bankanın Frankfurt merkezinde Taunusanlage'daki ikiz kulelere ve yakınlardaki DWS Group binasında arama yaptığı belirtildi.

BANKA HİSSELERİ DÜŞTÜ
Açıklamada, bu yılın başından bu yana devam eden ESG yatırımlarında "abartılı bilgi verme" iddiaları ile ilgili soruşturma dolayısıyla yapılan aramaya 50 yetkilinin katıldığı belirtildi.

Haberin duyulmasından sonra, bankanın hisseleri yaklaşık yüzde 4 düşerek 10,50 euro'dan işlem görüyor.

Öte yandan, eski DWS Sürdürülebilirlik Başkanı Desiree Fixler, geçen yıl ağustosta DWS'yi çevresel, toplumsal ve yönetişim (ESG) yatırımlarında abartılı bilgi vermekle suçlamıştı. Fixler, ESG entegrasyonundaki yetersizlikleri dile getirdiği için yıllık raporun yayımlanmasından bir gün önce, 11 Mart'ta işine son verildiğini açıklarken, haksız gerekçeyle işten çıkarıldığı için DWS'ye dava açmıştı.

DWS, Fixler'in iddialarını reddederek, şirketin ESG standartlarının sektör ortalamasının üzerinde olduğunu belirtmişti. ABD'de yetkilileri, martta DWS Group'un, varlıklarını yönetirken "sürdürülebilir yatırım" kriterini nasıl kullandığına ilişkin soruşturma açmıştı.

Artı49

HABERE YORUM KAT