Demans riskini azaltmanın 6 basit yolu

Demans riskini azaltmanın 6 basit yolu

Demans riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz 6 şey bulunuyor: Düzenli egzersiz yapın, zihinsel zindeliğe önem verin, dengeli beslenin, sigara içmekten kaçının, sosyalliğinizi artırın ve düzenli bir şekilde işitme duyunuzu kontrol ettirin.

Neden bazı insanlarda demans gelişirken diğerlerinde gelişmediği henüz kesin olarak açıklığa kavuşturulamadı. Ancak kesin olan bir şey var: Önlenebilir risk faktörleri var.

Riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz 6 şey bulunuyor.

EGZERSİZ ŞART

Diğer şeylerin yanı sıra; düzenli egzersiz, her ikisi de demans için risk faktörleri olarak kabul edilen vasküler hastalığı ve obeziteyi önler.

Zihinsel zindelik

Beynin verimli kalabilmesi için egzersiz yapması gerekir. Örneğin emeklilik döneminde hobiler, bulmaca çözmek, gazete okumak veya masa oyunları oynamak zihinsel olarak zinde kalmanıza yardımcı olur.

Dengeli beslenme

Beynimiz iyi çalışabilmek için doğru besinlere ihtiyaç duyar. Bunları da bol meyve ve sebze içeren dengeli bir diyetten alır. Sağlıklı beslenmek aynı zamanda yüksek tansiyon, diyabet ve obezite gibi hastalıkları ve dolayısıyla bunama için risk faktörlerini de önler. Özellikle Omega-3 yağ asitlerinin bunama riski üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Sigara içmekten kaçının

Sigara içmek Alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde artırır. Bunun nedeni, sigaranın akciğerlere zarar vermesi ve damar sertliğini artırarak beyne yetersiz oksijen gitmesine yol açmasıdır.

Sosyal temaslar

Düzenli sosyal temas ve sohbet demansı önlemeye yardımcı olabilir.

İşitme duyunuzu kontrol ettirin

İşitme kaybı demans gelişme olasılığını beş kata kadar artırabilir. Bu nedenle işitme duyunuzu düzenli olarak test ettirmeniz tavsiye edilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT