Deflasyon büyük tehdit: Avro Bölgesi’nde yıllık enflasyon sadece yüzde 0,3

Deflasyon büyük tehdit: Avro Bölgesi’nde yıllık enflasyon sadece yüzde 0,3

Avro Bölgesi’nde yıllık enflasyon, yeni tip koronavirüs önlemlerinin gevşemeye devam ettiği haziran ayında yüzde 0,3’e yükseldi. Frankfurt’taki Avrupa Merkez Bankası, deflasyon olasılığı nedeniyle endişeli.

Yeni oranlar, Avrupa’da bir deflasyon korkusunun temelsiz olmadığını yeniden kanıtladı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi’nin haziran ayı yıllık enflasyon verilerini yayımladı. Buna göre, Avro Bölgesi’nde mayısta yüzde 0,1 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 0,3’e çıktı. AB’de ise mayısta yüzde 0,6 olan yıllık enflasyon, haziranda yüzde 0,8 olarak ölçüldü.

AB üyesi ülkeler arasında haziranda en yüksek enflasyon yüzde 3,8 ile Polonya’da, yüzde 3,4 ile Çekya’da ve yüzde 2,9 ile Macaristan’da gerçekleşti.

DERT: ENFLASYON DEĞİL DEFLASYON 

Söz konusu dönemde en düşük enflasyon ise yüzde eksi 2,2 ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY), yüzde eksi 1,9 ile Yunanistan’da ve yüzde eksi 1,6 ile Estonya’da belirlendi.

Enflasyon oranı, haziran ayında Almanya’da yüzde 0,8, Fransa’da yüzde 0,2, İtalya’da yüzde eksi 0,4 ve İspanya’da yüzde eksi 0,3 oldu.

Avro Bölgesi’nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2’nin hemen altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor. Fiyatların sürekli düştüğü bir durumu ifade eden deflasyonist eğilimin yerleşiklik kazanması halinde, Avrupa ekonomisinin bir “tsunami” ile karşılaşacağı ve bununla mücadelenin enflasyonla mücadele kadar kolay olmayacağı, hatta siyasi yapıların da dağılabileceği belirtiliyor.  

 

HABERE YORUM KAT