• BIST 109.666
 • Altın 156,745
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831
 • Berlin 2 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 4 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 9 °C
 • Stockholm 2 °C

Davutoğlu-Gruevski ortak basın toplantısı

Davutoğlu-Gruevski ortak basın toplantısı
ÜSKÜP (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye olarak Sayın Gruevski'nin; Osmanlıca arşive ulaşım anlamında eğitim verilmesi, bu arşivlerin...

ÜSKÜP (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye olarak Sayın Gruevski'nin; Osmanlıca arşive ulaşım anlamında eğitim verilmesi, bu arşivlerin Makedonyalı bilim adamları tarafından kullanılması konusundaki fikrine olumlu yaklaşıyoruz. Ne tür desteğe ihtiyaç varsa bunu vermeye hazırız" dedi.

Davutoğlu, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Makedonya'nın bağımsızlığını ilan ettiğinde ilk tanıyan ve Üsküp'e ilk büyükelçi gönderen ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Davutoğlu, başbakanlık görevini aldıktan sonra ilk ağırladığı Başbakanın da Gruevski olduğunu dile getirdi. Eylül ayında yapılan bu ziyaret sonrasında Gruevsk'ye ilk fırsatta iade-i ziyarette bulunacağını söylediğini anımsatan Başbakan Davutoğlu, Balkanlara yaptığı ziyaretin de ilk olduğunu aktardı.

Gruevski'nin bir ilke imza attığını, tek seferde Türkiye'de 5 şehri ziyaret ettiğini belirten Davutoğlu, kendisinin yoğunluk dolayısıyla bu ziyaretinde fırsatı olmadığını ama ilk fırsatta Makedonya'da en az 5 şehri kapsayan bir ziyareti düşündüğünü ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, yapılan ziyaretlerin arkasında siyasi anlamda kurulan güven ilişkilerinin olduğuna işaret ederek, "Türkiye, her NATO zirvesinde Makedonya'nın NATO üyeliğini desteklemiştir. Makedonya'nın atlantik yapılanmaları içinde yer alması konusunda da hep desteğini ifade etmiştir, bundan sonra da bu desteğimiz sürecek" dedi.

"Siyasal ilişkiler bağlamında Balkanlar'da istikrar ve refahın sağlanması, etnik ve herhangi bir çatışmanın olmaması bakımından Makedonya son derece stratejik bir ülkedir" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü Balkanların kalbi mahiyetinde, tam merkezi konumda birçok farklı etnik ve dini temelli topluluğu bünyesinde barındıran çok kültürlü bir ülke olarak, Balkanların küçük bir özetidir. Bu çerçevede Makedonya'daki etnik ve dini çoğulculuğun korunması, kültürel alanda faaliyetlerin devamı büyük bir önem taşıyor."

-"Türk yatırımları 1,5 milyar doları buldu"

Başbakan Davutoğlu, ikili ekonomik ilişkilerin geliştiğine de dikkati çekerek, Makedonya'ya yatırım yapan işadamlarıyla da bir araya geldiklerini söyledi.

İşadamlarına, "Biz Makedonya'ya yapılan yatırımı, Türkiye'ye yapılan yatırım olarak görüyoruz" dediğini aktaran Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu çerçevede son dönemde yapılanlarla Makedonya'ya yapılan dış yatırım yani buradaki Türk yatırımları 1,5 milyar doları buldu. Daha fazla yatırım imkanı var. Serbest bölgeden yatırımların daha cazip hale gelmesine kadar birçok konuyu birlikte ele aldık. Geçen sene dış ticaretimiz 400 milyon dolar civarındaydı, bu sene ilk 10 ayda 375 milyon doları geçtik, yüzde 15'lik bir artış var. 450 milyon doları bulabiliriz ama daha önce tespit ettiğimiz 1 milyar dolar hedefine de en kısa zamanda ulaşma kararlılığındayız."

-"Osmanlıca arşive ulaşımdaki fikre olumlu yaklaşıyoruz"

Başbakan Davutoğlu, ekonomik ilişkilerin kültürel ilişkileri de destekleyen boyutlar ihtiva ettiğini dile getirerek, uluslararası Balkan Üniversitesinin Türkiye'nin de desteklediği bir proje olarak, eğitime katkı verdiğini ifade etti.

Kültürel işbirliğinin ortak tarihten doğan bir zaruret olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Türkiye olarak Sayın Gruevski'nin; Osmanlıca arşive ulaşım anlamında eğitim verilmesi, bu arşivlerin Makedonyalı bilim adamları tarafından kullanılması konusundaki fikrine olumlu yaklaşıyoruz. Ne tür desteğe ihtiyaç varsa bunu vermeye hazırız. Bu bizim ortak kültür mirasımızdır" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, 2015'ten sonraki görev dağılımında Afganistan'da Makedonya askerlerinin Türk birliğinde görev alıyor olmalarının da ve birlikte çalışılıyor olmasının da karşılıklı dayanışmanın güzel bir örneği olduğunu kaydetti.

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05