Davutoğlu: Bu iktidarın insan hakları karnesi maalesef darbe dönemlerini aratmıyor..

Davutoğlu: Bu iktidarın insan hakları karnesi maalesef darbe dönemlerini aratmıyor..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın insan hakları reformundan bahsetmesinin geç kalmış olmakla birlikte sevindirici olduğunu söyleyen Davutoğlu, OHAL ve KHK meselelerine de değindi.

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin görüş ve önerilerini paylaştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın insan hakları reformundan bahsetmesinin geç kalmış olmakla birlikte sevindirici olduğunu söyleyen Davutoğlu, OHAL ve KHK meselelerine de değindi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

BUGÜN TEK BİR KONUYA ODAKLANDIM, İNSAN HAKLARI

 Bugün açıklamamı tek bir konuya odaklamak istiyorum: İnsan hakları. Gelecek Partisi olarak sadece hukuk ve yargı alanında değil, sağlık, çevre, ekonomi gibi alanlarda da önceliğimiz insan hak ve onurunun korunmasıdır.

Bugün iktidarın insan hakları reformundan bahsediyor olması geç kalmış olmakla birlikte sevindiricidir. Ancak böylesi bir reformun başarılı olması önce sağlıklı bir muhasebe ve özeleştiri yapılmasına sonra da samimiyetle ve tutarlılıkla yaklaşılmasına bağlıdır.

OHAL MUTLAK BİR KEYİFLİK REJİMİNE DÖNÜŞÜYOR

Türkiye'deki insan hakları ihlallerinin temelinde yer alan diğer bir faktör, Anayasa'nın 119. maddesinin 6. fıkrasının Cumhurbaşkanına sunduğu Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi çıkarma yetkisidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bakanlar kurulunu ilga ettiği için yeni düzende bu yetkiyi Cumhurbaşkanı tek başına kullanmakta. Üstelik Anayasa'nın 148. maddesi, OHAL KHK'larına yargı bağışıklığı sunduğu için bunlar, Anayasa Mahkemesi'nce denetlenemiyor. OHAL mutlak bir keyfilik rejimine dönüşüyor ve yoğun insan hakları ihlallerine yol açıyor. Nitekim Temmuz 2016 ve Temmuz 2018 tarihleri arasında kabul edilen 31 OHAL KHK'sıyla on binlerce kişi, aileleriyle birlikte mağdur edildi ve sivil ölüme terk edildi.

İNSAN HAKLARINA SAYGI GÖSTERİN

İktidara çağrımız: Bugüne dek yapmayı beceremediğiniz işi yapın ve hukuk devleti ilkelerine uyun! Evrensel insan hakları değerlerine saygı gösterin! Bunu gerçekleştirecek yargıyı da bağımsız kılın! KHK’larla ihraç meselesi, artık bir beyin kanamasına dönüşmüştür! Bir insan hakları eylem planının kangren haline gelmiş bu soruna el atmaması; OHAL Komisyonu'yla ilgili yeni düzenlemelere gitmemesi, süreci hızlandırıp mağduriyetleri gidermemesi beklenemez!

İKTİDARIN İNSAN HAKLARI KARNESİ DARBE DÖNEMİNİ ARATMIYOR

Bu iktidarın insan hakları karnesi maalesef darbe dönemlerini aratmıyor. Dilleri “28 Şubat şükür ki bin yıl sürmedi” dese de bazı icraatları o günleri bile aratır hale geldi. OHAL Temmuz 2018’de kalksa da bu koalisyon iktidarı fiili OHAL uygulamalarını maalesef sürdürmeye devam etmektedir. Her gün bir başka hukuksuzluğun hayata geçirildiği, süreklileşmiş bir OHAL rejimi görüntüsü vermektedir. “Terörle mücadele” kılıfı altında ağzını açana terörist yaftası yapıştırılmaktadır. İnsan hakları karnesinde 90’lara dönüş başlamıştır. 90’ların iktidarları ile bu iktidarın arasındaki en önemli fark ise asgari mahcubiyetin de ortadan kalkmasıdır. 90’ların vesayet rejimi açık insan hakları ihlalleri yaparken hem ciddi bir itirazla karşılaşırdı hem de asgari bir mahcubiyet gösterirdi. En azından aleni bir şekilde insan hakları ihlalleri ballandıra ballandıra savunulamazdı. Bugün tuz kokmuştur.

 

HABERE YORUM KAT