Danimarka da yaptı: Toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu 

Danimarka da yaptı: Toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu 

Danimarka’da koronavirüs salgınıyla mücadelede, tüm otobüs, tramvay ve vapurların yanı sıra tren istasyon ve duraklarında maske zorunluluğu getirildi. 

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, koronavirüsünün yayılmasını engellemek için 22 Ağustos’tan itibaren toplu taşıma araçlarında maske kullanma zorunluluğu getirileceğini açıkladı. Başbakan Mette Frederiksen yaptığı açıklamada, “Bunu toplumdaki aktivite artarken enfeksiyon oranları da arttığı için yapıyoruz” dedi. 

Danimarka Ulaştırma Bakanı Benny Engelbrecht, düzenlemenin 12 yaşından büyük yolcular için olduğu kadar toplu taşıma şirketinin sürücüleri ve çalışanları için de geçerli olacağını söyledi. Yükümlülük, otobüsleri, trenleri, tramvayları, metroları, feribotları, taksileri içeriyor ve ayrıca tren istasyonlarında da geçerli. Başbakan Frederiksen’e göre maske takma zorunluluğunun süpermarketler gibi diğer halka açık alanlara da genişletilmesi gerekiyor. Sağlık yetkililerine göre, Danimarka şimdiye kadar yaklaşık 15 bin 400 vaka kaydetti. 620’den fazla kişi hayatını kaybetti. 

Danimarka, mart ayında, korona krizinin başlangıcında katı önlemler almış ve böylece korona virüsünün nispeten hızlı bir şekilde yayılmasını kontrol altına almıştı. Birkaç haftadır enfeksiyon vakalarının sayısı, Aarhus kentinde ve Ringsted’de  bir mezbahadan yayılan enfeksiyonlar nedeniyle  yeniden artıyor.

+49 - KOPENHAG

 

 

HABERE YORUM KAT