Daha yangının külleri soğumadan, TOKİ'den yok artık dedirtecek hamle

Daha yangının külleri soğumadan, TOKİ'den yok artık dedirtecek hamle

Manavgat'ta orman yangını sonucu evleri zarar gören vatandaşları TOKİ'nin arayıp kredi teklifi sunması pes dedirtti.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde 4 gün süren yangında komple kül olan mahallelerin yanı sıra sıçradığı mahallelerde de çok sayıda ev, ahır, tarla küle döndü.

Odatv'de yer alan haberde, Kalemler Mahallesi’ndeki evi küle dönen Ressam Burhan Kum da yangının külleri soğumadan TOKİ tarafından kredi için aranmasına tepki gösterdi. Kum “Yangın daha sönmeden, evlerin dumanı üstünde, TOKİ’den aradılar. ‘Size kredi verelim, 3 yıl ödemesiz’ teklifini sundular. Önce bir yangını söndürün! TOKİ ev yapacakmış, nereye ne yapacak belli değil. Çadır verse hadi derim ki ‘en azından bir çadır verdiler’, kredi teklif ederek beni borçlandırma derdine düştüler çok sinirlendim” sözleriyle öfkesini dile getirdi.

Evrensel'den Hilmi Mıynat'a konuşan ve yangının telafisi mümkün olmayan hasarlar meydana getirdiğini belirten Kum, şöyle devam etti:

“Ahşap oyma tavanlar, el oyması kapı, pencereler, müze gibi evler yandı. Evlerimiz değil müzeler yandı! TOKİ ev yapacakmış. Pencereyi oval yapınca o ev aynı ev olmuyor! Yüz yıllık zeytin ağaçları, 200 yıllık meşe ağaçları yandı. Onları nasıl yerine koyacaksın? Sigorta şirketi ya da kimse o ağaçların odun değerini verecek. 200 yıllık ağacın değerini karşılayabilir mi?”

"EVDE DURAMADIK YARDIMA KOŞTUK"

Yangından zarar görenlere kendi imkanlarıyla yardım götüren Ali Küçük ise “Maalesef yeşil bir yer kalmadı. Şu an yangın kontrol altına alındıysa yanacak bir yer kalmadığı içindir” dedi. Küçük’ün hemşire olan eşi ise, “Ben sağlıkçıyım hastanede nöbetçiydim. Gelenlerin durumu çok kötüydü. Onu gördükten sonra duramadık zaten” diyerek yardım için yola düştüklerini anlattı.

TOKİ'DEN MESAJ

Öte yandan, TOKİ de sosyal medya hesabından, "Yangının etkilerini silmek için seferber olduk. Yöresel mimariye uygun yapacağımız köy evlerinin projelerini hazırladık. Köy evlerimizin; ahırı, deposu ve bahçesi olacak. 1 yıl içerisinde evlerimizi tamamlayarak vatandaşlarımızı yeni yuvalarına kavuşturacağız" diye yazdı.

TOKİ'nin mesajına çok sayıda yorum yapıldı.
toki.png

HABERE YORUM KAT