Daha uzun yaşamın sırrı

Daha uzun yaşamın sırrı

Araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, egzersiz faktörünün yaşam süresinde oldukça etkili olduğunu ortaya koydu.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam söz konusu olduğunda birçok faktör devreye girer. Cinsiyet faktörünü değiştiremezsiniz ancak beslenme, fiziksel aktivite, stresi azaltma, sigara içmeme ve uygun uyku gibi diğer birçok alışkanlık değiştirilebilir.

Finlandiya'daki Jyväskylä Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar egzersiz yapmanın uzun bir yaşam sürmede etkili olduğunu ortaya koydu.

EGZERSİZ TEK BAŞINA ETKİLİ OLMAYABİLİR

Finlandiya'daki Jyväskylä Üniversitesi’nden çalışmanın başyazarı Anna Kankaanpää, Medical News Today'e verdiği demeçte, fiziksel aktivite ile ölüm riski arasındaki ilişkiyi incelemeye karar verdiğini çünkü Jyväskylä Üniversitesi'nde yapılan önceki bir çalışmanın bu ilişkinin genetik etkilerden kaynaklanabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

Fiziksel olarak aktif yaşam tarzı daha düşük ölüm riskiyle bağlantılı. Araştırma ekibi bu çalışma için aynı genetiğe sahip 11.000'den fazla yetişkin ikiz verilerini kullandı.

Çalışma katılımcılarının sahip olduğu fiziksel aktivite miktarı 1975, 1981 ve 1990 yıllarında verilen anketler aracılığıyla değerlendirildi. Katılımcılar dört gruba ayrıldı: hareketsiz, orta derecede aktif, aktif ve yüksek derecede aktif. Ve katılımcıların ölüm oranı 2020 yılına kadar, yani 45 yıl boyunca izlendi.

Çalışmanın sonunda Kankaanpää ve ekibi, hareketsiz gruptaki katılımcıların üçte birinden fazlasının, neredeyse %40'ının 2020'deki ölüm takibine kadar öldüğünü ve bu oranın dört grup arasındaki en yüksek oran olduğunu tespit etti.

Aktif gruplardaki katılımcılar, hareketsiz gruba kıyasla %15 ila %23 arasında daha düşük tüm nedenlere bağlı ölüm riskine sahipti.

Kankaanpää, "Bu sonuçlara şaşırmadım çünkü çok sayıda gözlemsel çalışma sürekli olarak bu ilişkiyi gösteriyor" yorumunda bulundu.

Araştırmacılar daha sonra vücut kitle indeksi (VKİ), sağlık durumu, alkol kullanımı ve sigara içme durumu gibi diğer yaşam tarzı faktörlerinin de uzun yaşam süresinde etkili olacağını söyledi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT