Çorapla uyuyanlar dikkat: Enfeksiyon riskiyle karşı karşıyasınız

Çorapla uyuyanlar dikkat: Enfeksiyon riskiyle karşı karşıyasınız

Uzmanlar, çoraplarla uyumanın yatağa çok sayıda bakteri, virüs ve kir taşımak anlamına geldiğini açıkladı.

Kış aylarında çok sayıda insan uyumadan önce yatağa çoraplarıyla girmeyi tercih ediyor. Uzmanlar, bu eylemin, soğuk havalarda rahatlatan ve uykuya dalmayı kolaylaştıran bir yanı olduğunu kabul etseler de sağlık ve hijyen açısından oldukça olumsuz yanları olduğuna dikkat çekiyor.

İngiliz yatak perakendecisi Mattressnextday, yatağa çorapla girmenin hijyenik olmadığına ve enfeksiyonlara yol açabileceğine dair bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Araştırma, gün içerisinde kullanılan çoraplarda, ayakkabıların içinde ya da evde zeminle temas sırasında çok sayıda bakteri, virüs ve kir biriktiğini kanıtladı. Haliyle, gün içerisinde kullanılan kirlenmiş çoraplarla yatağa girildiği durumda, patojen ve kirler, uyuduğunuz zemine yani yatağınıza bulaşıyor.

Çalışma raporunda, ayaklarda yaklaşık olarak 250 bin ter bezinin bulunduğu da belirtildi. Özellikle hava sirkülasyonuna izin vermeyen ayakkabılar tercih edildiğinde, çoraplarda tere bağlı biriken nem de türlü cilt rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

"İLLE DE ÇORAP" DİYENLER NE YAPMALI?

Uzmanlar çorapla uyumak konusunda ısrarcı olanları, yatmadan önce mutlaka yeni bir çorap giymeleri, giydikleri çorabın hava alabilir olması gerektiği ve yatakta giyilen giysilerin yalnızca yatakta kullanılmaları yönünde uyarıyor. Ayrıca uyumadan önce giydiğiniz çorabı da sabah uyandıktan sonra havalandırmaya bırakmanız gerekiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT