Çölyak  hastaları, glütensiz  gıdaya ulaşamıyor

Çölyak hastaları, glütensiz gıdaya ulaşamıyor

Erzurum'un Hınıs ilçesine bağlı köylerde yaşayan 10’a yakın çölyak hastası, glütensiz gıdaya ulaşmakta büyük zorluk çekiyor.

Çölyaklılar gıdaları başta İstanbul olmak üzere  büyükşehirlerden temin etmek zorunda kalırken, özellikle kış aylarında gıdalara ulaşılması uzun zaman alıyor.


O zorlukları yaşayanlardan biride İlçeye bağlı Mutluca köyünde yaşayan lise öğrencisi Cansel Demir. Demir’e henüz 10 yaşındayken çölyak hastalığı teşhisi konmuş. Teşhisin ardından glütensiz gıda tüketmek zorunda kalan Demir, okuluna iki yıl boyunca ara vermek zorunda kalmış Glutensiz gıdaları temin etmek konusunda sıkıntı yaşayan Demir ailesi, çareyi İstanbul’daki yakınlarından gıdaları tedarik etme yoluna gitmişler. 


Glutensiz gıda temininin oldukça sıkıntılı olduğunu söyleyen Cansel Demir “Gıdalar İstanbul’dan kargo ya da şehirlerarası otobüsle gönderiliyor. Ancak bu süreç özellikle kış aylarında ciddi problemlere yol açıyor. Yiyecekler ilçeye ulaşsa bile zorlu kış şartlarından kapanan köy yolları nedeniyle elimize geç  ulaşıyor” diyor.


YATILI OKULDA OKUMAK AYRI BİR SIKINTI

Çölyak hastalığıyla mücadele edenlerin yalnızca gıda sorunu olmadığını ve bununla birlikte toplu yaşam alanlarının da ciddi problemler yaşandığının altını çizen Cansel “köyde yaşayan çocuklar, ilkokuldan sonra yatılı bölge okulunda okumak zorunda kalıyor. Bende yatılı okulda okuduğum için benim içinde ciddi bir sıkıntı oldu. Kaldığımız yurtlarda Çölyak hastalarına uygun yiyecek olmadığı için sağlığımız riske giriyor. Yatılı bölge okuluna gidince de en az bir hafta kalmak durumundayım, Glütensiz  ekmeğimi yanıma alsam da makarna, şehriye, bulgur gibi yiyecekleri tüketemediğim için çok zorlanıyorum. Bu da eğitim hayatıma engel oluyor. Ben ve benim gibi hastaların artık mağdur olmalarını istemiyorum” ifadesini kullandı.

Demir, sadece Hınıs ilçesine bağlı kendisi gibi 10’a yakın çölyak  hastası bulunduğunu ifade ederek, bu insanların glütensiz gıdalara kolaylıkla ulaşabilmesi için çalışma yapılması gerektiğini söylüyor. 

PEKİ, ÇÖLYAK NEDİR?

Çölyak olarak nitelendirilen hastalık, vücut bağışıklığı sisteminin, arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan glüten isimli maddeye karşı olumsuz  bir yanıt vermesidir.

Haber ve fotoğraflar: Kader EMRE 

HABERE YORUM KAT