Çocuklarınızı bu çürümeden koruyun: "Sephora Çocukları"

Çocuklarınızı bu çürümeden koruyun: "Sephora Çocukları"

Uzmanlar, küçük kız çocuklarının çevrimiçi sosyal ağlarda gördükleri kozmetik ürünlerin reklamlarından etkilenerek, ailelerine bunları aldırmak konusunda ısrarcı davrandıklarını ve bunun bir tehlike olduğunu ileri sürüyor.

Teknolojik gelişmelere paralel olarak her gün daha da büyük bir ağı etkisi altına alan sosyal medya mecraları, çocuklar için de oldukça merak uyandırıcı.

Uzmanlar, influencerları özellikle çocuklar için birer otorite haline geldiğinden söz ediyor. Bu durum küçüklerin her türlü ürüne sahip olma ve kullanma isteğine zemin sağlıyor. Minik yaştaki çocukların aniden ebeveynlerine kırışıklık karşıtı krem için yalvarmaya başlaması gibi rahatsız edici örneklerin sayısı artıyor.

Uzmanlara göre çok sayıda küçük kız çocuğu, nemlendirici kremler hakkında övgüler yağdırıyor ve ebeveynlerine, kendilerine almaları için yalvarıyor. Çocuklar tarafından çekilen kozmetik videoları Tiktok'u ele geçiriyor ve sadece ABD'de binlerce ilkokul öğrencisi bu platformu takip ediyor.

Akım, esas olarak Fransız markası Sephora'nın ürünlerine odaklanıyor ve bu yüzden akıma "Sephora Çocukları" ismi veriliyor.

Kliplerde 8 ila 12 yaşlarındaki çocuklar saçlarını sıkıca arkadan bağlayarak ayna karşısında poz veriyor ve yeni kozmetik ürünlerini göstererek makyaj eğitimlerini taklit ediyorlar. Ünlü güzellik fenomenleri gibi, "Sephora çocukları" da 70 Euro değerindeki nemlendiriciler gibi lüks markaların ürünlerini test ediyor.

Tiktok'taki bir Sephora satış görevlisi, çocukların klipleri hakkında "Bu küçük kızlar cilt bakımı için nasıl bu kadar çok harcayabiliyor?" yorumunda bulunuyor.

UZMANLAR KULLANILMAMASI YÖNÜNDE UYARIYOR

Dermatologlar krem ve losyonların çocukların cildinde kullanılmasını onaylamıyor. Retinol gibi bileşenler onlar için tamamen uygun değildir. ABD'li dermatolog Danilo Del Campo, bunun sonuçlarını kendi muayenehanesinde gördüğünü ifade ederek, "Ürünlerin yanlış kullanımından kaynaklanan cilt reaksiyonları nedeniyle doktora yapılan ziyaretler arttı. Etkileyici kişilerin çoğu doktorlardan daha güvenilir. Ve çoğu ebeveyn risklerin farkında değil" ifadelerini kullanıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT