Çocukları ellerinden alınan aileler sokağa çıktı: "Bugün benim çocuğum yarın seninki"

Çocukları ellerinden alınan aileler sokağa çıktı: "Bugün benim çocuğum yarın seninki"

Dormagen Belediyesi önünde toplanan binden fazla gösterici, haksız yere çocukları ellerinden alınan aileler adına belediye binası önüne siyah çelenk bıraktı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yapıldı.

Almanya'nın Düsseldorf kenti yakınlarındaki Dormagen beldesinde Alman Gençlik Daireleri (Jugendamt) tarafından haksız yere çocukları ellerinden alınan aileler için destek gösterisi düzenlendi. 

Mahkemenin, Dormagen'da yaşayan Altınkaya ailesinden, darp iddiasıyla gençlik dairesi tarafından alınan çocukları Yakup ve Kuzey'in annesine verilmesine yönelik kararının iki haftadır uygulanmadığının ortaya çıkması üzerine Türkiye kökenliler başta olmak üzere çevre sakinleri sokağa döküldü. Dormagen Belediyesi önünde toplanan kalabalık belediye önüne siyah çelenk bırakarak, gençlik dairesinin haksız tavrını protesto etti. 

Aralarında gençlik daireleri tarafından çocukları alınan ailelerin de bulunduğu eylemciler, “Çocuklarımızın üzerinden ellerinizi çekin”, “Gençlik daireleri denetlensin”, “Adalet yerini bulsun” sloganları attı. 

“ÇOCUKLARI HASTANEYE GÖTÜRMEYE DAHİ KORKUYORUZ”

Eylemciler adına konuşan Mehmet Altınkaya, Almanya'da özellikle yabancı kökenli ailelerin, gençlik dairesi korkusu nedeniyle çocuklarını hastaneye dahi götürmeye çekindiğini söyledi.

Altınkaya gençlik dairelerinin asli görevlerini yapmasına karşı olmadıklarını ancak haksız kararlarını eleştirip daha sıkı denetlenmelerini istediklerini dile getirdi. 

ERDOĞAN’DAN YARDIM İSTEDİLER

Mehmet Altınkaya, şunları söyledi:

“Pırlanta gibi evlatlarımız tek bir şüpheyle elimizden alınabiliyor. Mahkeme kararının dahi dikkate alınmadığı bu sistemde nasıl korkumuz olmayacak, bu haksızlığa dur demeyecek miyiz? Nasıl bir dünyadayız ki, bir evlat annesinin ve babasının kollarından çekilip koparılabiliyor. Buradan gençlik dairelerine sesleniyoruz, kanunun üstüne geçemezsiniz, kendinizi hukukun üzerinden göremezsiniz.”

Altınkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na seslenerek, “Burada toplanan binlerce kişi adına sesleniyorum, herkes sizi çok seviyor. Ne olursunuz, sessizliğimizin sesi siz olun” ifadelerini kullandı.

+49 – DORMAGEN

HABERE YORUM KAT
1 Yorum