• BIST 85.680
 • Altın 248,418
 • Dolar 6,0521
 • Euro 6,7456
 • Berlin 21 °C
 • Frankfurt 13 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 28 °C
 • Stockholm 21 °C

"Çocuklar Sokakta Solmasın Projesi"

"Çocuklar Sokakta Solmasın Projesi"
ADIYAMAN (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, "Devletin imkanlarının yetmediği yerde veya devletin imkanlarının doğru yere ulaşmasının...

ADIYAMAN (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, "Devletin imkanlarının yetmediği yerde veya devletin imkanlarının doğru yere ulaşmasının temini bakımından bu gönüllü çalışmaların aslında artarak devam etmesi gerekiyor" dedi.

Davutoğlu, Adıyaman Üniversitesi Konferans Salonunda Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfı tarafından düzenlenen "Çocuklar Sokakta Solmasın Projesi"nin açılışında, gönüllük esasına göre hizmet sürdüren vakfın çalışmalarına bereket diledi.

Davutoğlu, 1998'de İstanbul'da faaliyete başlayan vakfın, 2001 ekonomik krizi öncesindeki zorlu şartlarda İstanbul'da sokakta çalışan bir çok çocuğa el uzattığını söyledi.

Çocuklara sahip çıkılmasına yönelik faaliyetlerin İstanbul'da başarıyla uygulandığını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu süreçte hepimiz bu projeye destek veren fiilen çalışan, maddi destek veren, proje kapsamındaki ailelerin sağlık sorunlarıyla veya başka sorunlarıyla, hukuki sorunlarıyla, istihdam sorunlarıyla ilgilenen bütün arkadaşlarımız bu el uzatılan evlatlarımızın okul başarılarının artmasıyla giderek onların her birinin eğitimde her bir basamağı başarıyla geçmesiyle gurur duyduk, onur duyduk. Hakikaten toplumda hiç bir problem bizlere ulaşmaz diye düşünmemeliyiz."

Sokak çocuklarına el uzatılması gerektiğini dile getiren Davutoğlu, el uzatılmaması halinde çocukların madde bağımlısı ve sokak çocukları haline geldiğini kaydetti.

İnsanların kendi çocuklarını iyi koşullarda yaşatmaya çalışalar dahi toplumdaki bu sorunun diğerlerini bir şekilde etkileyebileceğini ifade eden Davutoğlu, son yıllarda ülkede sosyal politikaların başarıyla uygulanması, ekonominin hızla gelişmesinin yanında bu tür çalışmaların da gerekliliğine bütün kalbiyle inandığını belirtti.

Devletin 2000'li yıllardan öncesine göre çok daha güçlü olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Sosyal politikaların hayata geçirilmesiyle bir çok problem çözüm aşamasına geldi. Devletin imkanlarının yetmediği yerde veya devletin imkanlarının doğru yere ulaşmasının temini bakımından bu gönüllü çalışmaların aslında artarak devam etmesi gerekiyor. Ben Adıyaman gibi çok güzel hasletlere sahip, sahabe beşiği bir şehrimizde, üniversitemizin de katkısıyla inşallah burada yaşayan, çalışan, eğitim alan güzel insanlarımızın katkısıyla bu evlatlarımıza el uzatırsak, o zaman o elin onların hayatının her aşamasında bereket getireceğine bütün kalbimle inanıyorum. Esasen bu çalışmalar bir elektrik mıknatısı gibi sadece muhatabı olan evlatlarımızın hayatını güzelleştirmiyor. Bu çalışmalarda yer alan her bir insanımızın bir şekilde katkı sunan her bir insanımızın da hayatını zenginleştiriyor."

"Biz onlara elimizi uzatırken dertlerine deva olmaya çalışırken birlikte şifa buluyoruz, birlikte mutlu oluyoruz ve toplumun daha iyi bir noktaya gelmesi için birlikte gayret sarf etmiş oluyoruz" diyen Davutoğlu, gönüllülerin sayısının artmasını, bu çalışmanın daha büyük sayılardaki evlatlara ulaşılmasını, başka şehirlerde başka güzel çalışmalara örnek olmasını diledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık'ın da katıldığı programda, vakfın çocuk hizmetleri koordinatörü ve projenin hamisi Saadet Avcı ile vakfın Adıyaman Şube Başkanı Harun Özsayın, çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Öğrenci Fatma Uğur'un okuduğu şiirin ardından Davutoğlu, çocukların ve gönüllülerin çalışmalarının yer aldığı sergiyi gezdi.

Çocuklarla ilgilenen Davutoğlu, vakıf gönüllüleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05