Celal Şengör’den seyirciye hakaret: Ahırda kişneyen attan farkı yok

Celal Şengör’den seyirciye hakaret: Ahırda kişneyen attan farkı yok

Prof. Dr. Celal Şengör, Ankara’da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşma ile gündeme oturdu. Şengör, telefonuna bakan bir seyirciye yönelik sert ifadeler kullandı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Şengör, seyirciye “Ahır mı burası? Ülkemizin kültür seviyesini gösteriyorsun. Ahırda kişneyen attan farkı yok. Atatürk, bu katırları adam etmek için uğraştı, 57 yaşında gitti adam sırf şunu yapayım diye, insan seviyesine gelsinler diye.” şeklinde konuştu.

Konuşması, katılımcılar arasında tartışmalara yol açtı ve konferansın ana gündem maddelerinden biri oldu.

CELAL ŞENGÖR KİMDİR

Ali Mehmet Celâl Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul'da doğan Türk akademisyen, bilim insanı ve yer bilimcidir.

Yapısal yer bilimi ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile tanınır. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına etkisini ortaya koymuş ve "Kimmer Kıtası" adını verdiği bir şerit kıta keşfetmiştir.

ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Topluluğu, Rus Bilimler Akademisi ve Sırp Bilimler ve Sanatlar Akademisi üyesidir. 2010 yılında, Alman Jeoloji Derneği tarafından Gustav Steinmann Madalyası'na layık görülmüştür.

Fransa, Birleşik Krallık, Avusturya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunan Şengör, 1988 yılında Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesinden şeref bilim doktoru ünvanına sahip oldu. 1990 yılında Avrupa Akademisi'ne kabul edilen Şengör, aynı yıl Avusturya Jeoloji Servisi muhabir üyesi, 1991'de ise Avusturya Jeoloji Derneği şeref üyesi oldu. Yine 1991'de Kültür Bakanlığının Bilgi Çağı Ödülü'nü kazandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Ana Bilim dalında profesörlüğe yükselen Şengör, 2022 yılında emekliye ayrıldı.

HABERE YORUM KAT