Çekya, Rusya’dan Covid-19 aşısı istedi

Çekya, Rusya’dan Covid-19 aşısı istedi

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, Covid-19'a karşı geliştirilen Rus aşısını talep etmek üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e mektup yolladığını ve olumlu yanıt beklediğini bildirdi.

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman, bir Çek televizyonuna verdiği demeçte, Başbakan Andrej Babis ile yaptığı istişarenin ardından Rusya’dan ülkesine Sputnik V corona virüsü aşısı göndermelerini talep ettiklerini bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mümkün olan en kısa sürede Sputnik V corona virüsü aşısı tedarik etmeleri talebiyle mektup yolladığını belirten Zeman, kendisine verilen bilgi doğruysa taleplerinin olumlu karşılanacağını bildirdi.

ÇEKYA DEVLET İLAÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ'NÜN ONAYI YETERLİ

Zeman, aşının kullanımı için Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) onayını beklemeyeceklerini ifade ederek, Çekya Devlet İlaç Denetim Enstitüsü’nün onayının kendileri için yeterli olacağını da sözlerine ekledi.

27 Aralık’ta Covid-19'a karşı kitlesel aşılamaya başlanan Çekya’da bugüne kadar Moderna, AstraZeneca, Pfizer/BioNtech aşılarıyla 644 bin 300 kişi aşılandı. İstatistiklere göre Çekya, 1 milyon kişide 884 ölüm oranıyla dünyada Covid-19 nedeni ile en çok can kaybının yaşandığı ülkeler arasında bulunuyor.

Kaynak: SÖZCÜ

FOTO: SÖZCÜ

HABERE YORUM KAT